A génterápia az orvostudomány új területe. Célja a betegségekért felelős hibás gének helyettesítése. A génterápia ígéretes lehetőségeket nyújt a sarlósejtes vérszegénység és a HIV elleni küzdelemben is. A kezelések azonban bonyolultak és költségesek, ami miatt a szegényebb országokban nehéz hozzájuk jutni.
Most még nehéz kezeléshez jutni
A következő hét-tíz évben az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) és a Gates Alapítvány a klinikai vizsgálatokig szeretne eljutni az Egyesült Államokban és a Szaharától délre fekvő országokban. "Mindenekelőtt azt kell biztosítani, hogy a kezelések világszerte megfizethetőek és elérhetőek legyenek" - hangsúlyozta Francis Collins, a NIH igazgatója.
A NIH szerint világszerte 38 millió HIV-fertőzött él, körülbelül 95 százalékuk a fejlődő országokban. 67 százalékuk a szubszaharai régió lakosa, ahol a betegek fele nem jut kezeléshez. Az Egyesült Államokban 1,1 millió embert érint a fertőzés.
Ekkora probléma a sarlósejtes vérszegénység
A sarlósejtes vérszegénység a vér örökletes rendellenessége. A betegség főként az afrikai eredetű embereket érinti. Világszerte 20 millió ember szenved ettől a problémától, kétharmaduk a szubszaharai régióban él. Amerikában mintegy 100 ezer ember érintett. A NIH előrejelzése szerint a következő 30 évben 15 millió csecsemő születik majd ezzel a betegséggel, 75 százalékuk a szubszaharai régióban.