A szakértők azt remélik, hogy ennek segítségével hatékonyabban megóvhatják majd az újszülötteket és az idős betegeket a betegség súlyos hatásaitól.
Felfedezésük később gyógyszer vagy étrendkiegészítő formájában alternatív kezelések kifejlesztéséhez vezethet a sárgaság ellen - mondta a szakfolyóiratban megjelent kutatás vezetője, Daniel Kim.
Az újszülöttek közel kétharmadában kialakul a jellegzetes sárgás bőrszínnel járó sárgaság. A hagyományos kezelés során ultraibolya sugárzást alkalmaznak, de az UV fény nem minden esetben válik be. Bár a rendellenesség többnyire enyhe lefolyású, a súlyos esetben akár maradandó agykárosodást is okozhat, és újszülött kori agysérüléshez (Little-kór) vagy hallásvesztéshez vezethet. A sárgaság a májbetegeket és a fokozott vörösvérsejt lebontással járó betegségekben, például maláriában szenvedőket is érintheti. Mindegyik esetben egy bilirubin nevű anyag gyűlik fel a vérben, melynek magas szintje toxikus, és maradandó agykárosodást okozhat.
Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy létezik egy természetesen előforduló enzim, amely képes lebontani a bilirubint. A Guelph kutatói most azt fedezték fel, hogy a bilirubin magasabb vérszintje aktiválja az enzim termeléséért felelős gént. Az enzim segít eltávolítani a bilirubint, és megakadályozza a májsejtek pusztulását.
A szakértők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az új kezelések kifejlesztéséhez még meg kell határozniuk az enzim biztonságos és hatékony szintjét.