Az albequerqe-i Alváskutató Egészségügyi Intézet tanulmánya szerint az éjszakai vizelés (nocturia) összefüggést mutat a hangos horkolás mennyiségével, amit az alvási apnoe nevű betegség mutatójaként tartanak számon. Ilyenkor a garat lágy szövetei elzárják a levegő útját, ezáltal megzavarják az alvás nyugalmát.
Az már korábban is ismert volt, hogy az alvási apnoe összefüggést mutat a nocturiával, de most először mutattak rá arra, hogy a nocturia irányában történő felmérés is segíthet az alvási apnoe felismerésében. Edward Romero és munkatársai azt is kimutatták, hogy az alvási apnoe bevett kezelése (a pozitív légúti nyomás terápia, PAP) egyúttal a nocturia tüneteit is csökkenti, így javul az alvás minősége, és részben megelőzhetőek az éjjeli felkelések okozta elesések az idősebb embereknél.
Az orvosok a nocturiát általában a diabétesz, a prosztata-megnagyobbodás és egyéb betegségek számlájára írják, míg általában a testsúly, horkolás, éjszakai légzési nehézségek és az általános nappali fáradtság alapján próbálják megítélni az alvási apnoe meglétét pácienseiknél.
De mivel ezek jó részéről nem szereznek tudomást, a páciensek általában nemmel felelnek ezekre a kérdésekre, arról azonban tudnak, ha gyakrabban kell kimenniük WC-re.
A szerzők szerint további kutatások szükségesek annak megerősítésére, hogy a nocturia felmérése mennyire hatékony eszköz az alvási apnoe szűrésére.