WHO: még veszélyesebb variánsok jöhetnek

Kockázatos, ha úgy gondoljuk, a végéhez közelít a koronavírus-világjárvány - hívta fel a figyelmet Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.

Hogyan védekezhetünk a delta variáns ellen? Részletek itt.

A fertőzésszámok csökkenésével egyre több országban enyhítenek a járványügyi korlátozásokon. Erre válaszul adott hangot aggodalmának a WHO veszélyhelyzeti bizottsága, miszerint nem szabad félreértelmezni a helyzetet, mert a pandémiának még közel sincs vége. Mi több, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy a bizottság szerint "jelentős annak a veszélye, hogy új és potenciálisan még veszélyesebb koronavírus-variánsok jelenjenek meg és kezdjenek globálisan terjedni, még nagyobb kihívások elé állítva ezzel a járványügyi védekezést".

A WHO szerint közel sincs még vége a koronavírus-pandémiának
A WHO szerint közel sincs még vége a koronavírus-pandémiának. Fotó: Getty Images

Mint azt az IFLScience írja, június óta ismét emelkedik az újonnan regisztrált fertőzések száma. A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint múlt hét pénteken már közel 600 ezer új esetről érkezett jelentés a Föld országaiból, hasonlóan magas napi értékre pedig május óta nem volt példa. Dacára azonban az emelkedő tendenciának, ezekben a hetekben számos ország megnyitja határait és enyhíti járványügyi védekezési szabályait, remélve, hogy a vakcináció terén elért eredmények elegendőek lesznek a népesség megóvásához. A WHO és egyéb szakértők is arra figyelmeztetnek azonban, hogy a pandémia még nincs az irányításunk alatt, a korlátozások feloldása pedig akár új, veszélyes vírusvariánsok megjelenéséhez vezethet.

Hétfőtől az Egyesült Királyságban is megszűnt a legtöbb korlátozás, miközben az esetszámok folyamatosan növekednek, illetve gyorsan terjed az országban az új koronavírus fertőzőbb delta variánsa. Több mint 1200 tudós írta alá a döntés ellen tiltakozva azt a nyílt levelet a Lancet folyóirat oldalán, amely a brit nyitási stratégiát veszélyesnek nevezte, egyben felvetette annak veszélyét, hogy így a vakcináknak ellenálló variánsok fejlődhetnek ki az országban.

A japánok többsége kételkedik abban, hogy biztonságosan megtartható az olimpia a koronavírus-járvány közepette. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
fahéj
Ez a kedvelt ízesítő többet árthat, mint használ
gluténmentes étrend
Így hat a külsődre, ha többé nem fogyasztasz glutént – Már néhány nap után is láthatod a különbséget
koleszterin
Ez a legjobb reggeli ital magas koleszterinszintre – kutatási eredmények alapján
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +4 °C

Napos, gomolyfelhős időre van kilátás, de délután helyenként össze is állhatnak a gomolyok. Főként a Dél-Dunántúlon, az ország észak-déli középső sávján, valamint kisebb számban az Alpokalja térségében és északkeleten lehet zápor, néhol zivatar. A délies szél csak zivatarok és intenzívebb záporok környékén erősödhet meg.A hőmérséklet késő este 4, 12 fok között alakul. Csütörtökön sem várható fronthatás, ugyanakkor az enyhülő, tavaszias időjárás így is megterhelheti az arra érzékenyek szervezetét.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: vírus vagy baktérium? – Melyikre igazak az állítások? Teszteld a tudásod! A vírusok és baktériumok egyaránt okozhatnak fertőzéseket, mégis sok szempontból különböznek egymástól. Ismered a fő eltéréseket e kórokozók között? Teszteld tudásod kvízünkben!
kvíz
Kvíz: erre a 7 kérdésre csak valódi állatbarátok tudják a választ – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a hüllők valódi igényeit? Kvízünkben olyan gyakori tévhitekkel és fontos alapelvekkel találkozhatsz, amelyek még a tapasztalt gazdikat is próbára teszik.