Túl sok a higany a halakban

Magas a halak higanyszennyezettsége az északi-sarkvidéki vizekben - állapították meg alaszkai kutatók.

Komoly veszélyt rejt maga alatt az olvadó grönlandi jégtakaró. Részletek itt.

A vizsgált populációk 21 százalékánál tapasztaltak olyan higanykoncentrációt (grammonkénti 0,33 mikrogrammot), amelynek már mérgező hatása van a halakra. Minél idősebbek voltak a vizsgált halak, annál nagyobb volt a higanyterheltség mértéke. Benjamin Barst, az Alaszkai Egyetem víz- és környezetkutató központjának munkatársa és kollégái egyrészt korábbi tanulmányok, másrészt saját vizsgálataik eredményeit elemezték.

A tanulmány elkészítéséhez a sarkvidéki szemling (Salvelinus alpinus) nevű halfaj adatait vették figyelembe: 1569 egyedet vizsgáltak meg, amelyek 83 tóból származtak. Az adatok elsősorban Kanada és Grönland permafroszt, vagyis állandóan fagyos területeiről származnak, emellett norvég és francia vizekből, valamint két osztrák hegyi tóból is voltak adataik.

Magas a halak higanyszennyezettsége az északi-sarkvidéki vizekben
Magas a halak higanyszennyezettsége az északi-sarkvidéki vizekben

Honnan kerül a halakba a higany?

A nehézfémek - amelyek közé a higany is tartozik - az ipari területekről a légkörön keresztül jutnak a tavakba. A fémes higanyt a vizek és a környező nedves területek baktériumai alakítják át a nagyon mérgező dimetil-higannyá. A nehézfémnek ez a formája nagyon könnyen bejut az élő sejtekbe és felhalmozódik a táplálékláncban.

Az elmúlt években több sarkvidéki tóban csökkent a higanyterheltség. Egyes vizekben azonban az értékek stagnáltak vagy növekedtek. Ez attól is függ, hogy a tó sziklás vidéken vagy nedves területen található-e. A globális felmelegedés hatására ugyanis egyre jobban olvad az állandóan fagyos talaj, ezáltal több oldott szerves szén kerül a tavakba. Ez javítja a baktériumok életkörülményeit, viszont így több fém jut a halak szervezetébe.

A magas higanyterheltség befolyásolja a halak szaporodását, megváltoztatja a génkifejeződést és megnöveli bennük az úgynevezett oxidatív stresszt . A tudósok tanulmányukban arra is utalnak, hogy a higanytartalmú halak egészségi kockázatot jelentenek az őslakos közösségek számára, amelyeknek alapvető élelmiszerül szolgálnak.

A kutatás eredményeit az Environmental Toxicology and Chemistry című tudományos lapban mutatták be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra