Tele a raktár COVID-gyógyszerekkel, de hiába

Hiába van tele a raktár két hatékony koronavíus-ellenes készítménnyel is, a háziorvosok csak nagyon ritkán utalják be a COVID-19-cel küzdő betegeiket az infúziós terápiára. Pedig ez a kezelési módszer a fertőzés korai szakaszában alkalmazva bizonyítottan megakadályozza a páciens állapotának súlyosbodását.

Ha egy igazoltan koronavírus-fertőzött beteg viszonylag enyhe tüneteket produkál - például köhög vagy elmegy az ízérzékelése -, akkor a háziorvosa felírhat neki vírusellenes gyógyszereket, úgymint szájon át szedhető tablettát vagy injekciót. Létezik azonban egy antitesteken alapuló infúziós terápia is, amellyel hatékonyan megakadályozható, hogy a vírus képes legyen megfertőzni a tüdőt, a szívet vagy más szervet. Az elmúlt évben Donald Trump is ilyen antitest-koktélt kapott, és ma már Magyarországon is elérhető ez a lehetőség - mondta el Szekanecz Zoltán belgyógyász az InfoRádiónak.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
Lenne kapacitás a kórházakban az ilyen terápiákra, a háziorvosok mégsem rendelik el a kezelést.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Mit kell tudni erről a kezelésről?

Ezek az antitestalapú készítmények akkor hatékonyak, ha a páciens a koronavírus-fertőzés első két hetében kapja meg őket - súlyos COVID-19 esetén már nem alkalmazhatóak. Előfeltétel, hogy a beteg legalább 12 éves és minimum 40 kilós legyen. Az egyszeri infúziós kezelést akkor kell alkalmazni, ha más betegség vagy állapot - például immungyengítő gyógyszerek szedése, magas vérnyomás, asztma, diabétesz, szív-, tüdő-, vese- vagy májbetegség, rák, esetleg elhízás - miatt magas a rizikója annak, hogy az adott személynél súlyos szövődményeket idéz elő a koronavírus-fertőzés.

Halál, vízbe fulladás, kínzások, pokol - ijesztő rémálmai vannak a koronavírus-fertőzésen átesett embereknek. Klinikai szakpszichológus gyűjtötte össze, miről álmodnak az egykori betegek .

Ingyenes a lehetőség, de így sem kell

Tapasztalatai alapján Szekanecz Zoltán arról számolt be, hogy csak kevés háziorvos és koronavírusos beteg él az egyébként ingyenes lehetőséggel, miközben - információi szerint - tízezres nagyságrendben állnak a raktárakban a készítmények. "Rengeteg van ebből a gyógyszerből Magyarországon, csak érte kell nyúlni, amit a betegnek és az orvosnak együttesen kell tennie" - tette hozzá.

A szakember szerint egyébként a mérlegelés során nem szabadna, hogy befolyásoljon minket az a gondolat, hogy a kórházi infúziós terápia elrendelése esetleg plusz terhet ró az egészségügyi intézményekre. A kezelés ugyanis éppen a súlyos, kórházi kezelést igénylő állapot kialakulását előzheti meg, annyi kapacitás pedig biztosan van a kórházakban, hogy egy-egy infúziót le tudjanak csepegtetni - magyarázta Szekanecz Zoltán.

Újabb kórházakban vezettek be látogatási tilalmat a romló járványhelyzet miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra