Sokkoló fotó: ezért hordj biciklizés és rollerezés közben is bukósisakot!

Ha egy kisgyereket próbálnánk megtanítani biciklizni, valószínűleg magától értetődőnek éreznénk, hogy védőfelszerelést adjunk rá a komoly sérülések megelőzése érdekében. Közben viszont mi, felnőttek már közel sem tartjuk olyan fontosnak a bukósisak használatát. Az alábbi történet azonban remélhetőleg sokakat ösztönöz majd arra, hogy mégis vásároljanak maguknak egy bukósisakot.

„Kérlek, hordjatok bringán/rolleren is sisakot!” – ezzel a szöveggel osztotta meg Facebook-sztorijában az alábbi sokkoló képet egy fiatal lány. A fotón az ő véres keze látható, miután nagyjából tíz percen keresztül szorította egy pórul járt kerékpáros erősen vérző fejsérülését.

biciklis baleset

A baleset május 25-én délután negyed 6 körül történt Budapesten, a 13. kerületben. „Munka után hazafelé tartottam, a telefonomat nyomkodtam, és egyszer csak hallottam egy hatalmas csattanást. Felnéztem oldalra, és azt láttam, hogy egy srác szaltózik egyet a biciklivel, a bringa és a cuccai repülnek szanaszét, majd fejjel érkezik a betonra” – emlékezik vissza Ági.

Mint mondta, a balesetet az okozta, hogy egy sofőr – valószínűleg a visszapillantó tükör használatát mellőzve – hirtelen kinyitotta az autója ajtaját a biciklis előtt. A fiatal lány – aki rendelkezik egészségügyi szakképesítéssel – azonnal a sérülthöz rohant, de a vétkes autóban tartózkodók, illetve egy másik jármű utasai is a biciklis segítségére siettek. Mint kiderül, a segítők közül többen egészségügyi dolgozók, egyikük például egy sürgősségi szakápoló, aki éppen a Honvédkórházból tartott hazafelé a műszakja után.

kerékpáros sisak hever a földön
A kerékpáros sisak viselése nem minden esetben kötelező, de azért erősen ajánlott. Fotó: Getty Images

„Dőlt a fejéből a vér”

A biciklis súlyos sérülést szenvedett. Ági elmondása szerint dőlt a vér a fiatal férfi fejéből, így ő próbálta a kezével – egyfajta nyomókötésként – minél inkább csillapítani a vérzést. A kerékpárosnak egyébként a jobb válla is megsérült.

A férfi végig eszméleténél maradt, tudata tiszta volt, érthetően kommunikálni és mozogni is tudott. Sőt, talán még aktívabb is volt a kelleténél. „A srác akkora adrenalinlöketet kapott, hogy mint egy megkergült őzgida azonnal pattant volna fel, és menni akart, mert elmondása szerint nem fájt semmije. Alig tudtunk lebeszélni róla” – magyarázta Ági.

„Semmi baja nem lett volna, ha…”

A biciklishez természetesen azonnal hívták a mentőket, akik 10-15 perc alatt ki is értek. Ági szerint a helyszínen lévő segítők egyébként egyetértettek abban, hogy a sérültnek egy kis vállfájáson kívül valószínűleg semmi komolyabb baja nem esett volna, ha felvesz egy bukósisakot.

A megfelelő biztonsági eszközök rendszeres használatát a tapasztalatok szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni. Tavaly például beszámoltunk egy olyan esetről, amikor egy 5 év körüli kisfiúhoz riasztották a mentőket, aki úgy utazott édesanyja autójában a gyermekülésben, hogy a biztonsági öv nem volt becsatolva. De olvashattatok már nálunk arról a kis eszközről – az úgynevezett vakcsatról – is, amelynek egyre elterjedtebb használata teljesen kiakasztotta a mentőket. Mentőápoló szerzőnk pedig egy olyan esetről is írt már oldalunkon, amikor egy bukósisak nélküli, balesetet szenvedett motoroshoz kellett kimennie.

A kerékpárosoknak egyébként az előírások szerint csak akkor kötelező sisakot viselniük, ha lakott területen kívül 40 km/h-s sebességnél gyorsabban tekernek. Ennek ellenére minden helyzetben és minden korosztálynak ajánlott feltenni a fejvédőt, hiszen sosem tudhatjuk, mikor fogy el a szerencsénk. A bukósisak célja, hogy megvédje viselőjét a fej- és agysérülésektől, amelyeknek – az enyhe agyrázkódástól kezdve a komolyabb zúzódásokon és a vérzésen át a különböző neurológiai problémákig – számos káros következménye lehet.

A FlowCycle cikke szerint a valódi biztonsághoz elengedhetetlen, hogy a lehető legmegfelelőbb sisakot vegyük meg. A választásnál tartsuk szem előtt a kerékpározási stílusunkat – nem mindegy például, hogy sziklás terepen vagy csak városban tekerünk-e –, illetve mindenképpen próbáljunk fel több méretet, hogy megtaláljuk a legideálisabbat.

A cikkben továbbá azt is ajánlják, hogy lehetőleg szaküzletben vásároljunk sisakot, ahol egy szakérő eladó is tud nekünk segíteni a számunkra legoptimálisabb darab megtalálásában. Használt sisak vásárlását nem javasolják – másodkézből csak akkor szerezzünk be védőfelszerelést, ha azt méretprobléma miatt, tehát tulajdonképpen új állapotban adják el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra