Orosz invázió: kell-e aggódnunk Csernobil miatt?

Az orosz hadsereg elfoglalta az egykori csernobili atomerőművet. A BBC szakértői szerint a legrosszabbtól - radioaktív por szabadul ki a harcok nyomán - valószínűleg nem kell tartani.

"Heves küzdelem után elvesztettük a csernobili atomerőmű feletti ellenőrzést. Az egykori csernobili atomerőmű és a nukleáris hulladéktároló létesítmények állapota ismeretlen" - mondta Mihajlo Podoliak, az ukrán elnöki hivatal vezetője az Ukrajnai Pravdának . A politikus szerint, ha megsérül a nukleáris hulladéktároló, akkor Ukrajnában, Belaruszban és az Európai Unió területén is radioaktív por terjedhet el.

dsads
Pripjaty szellemvárosa, háttérben a leszerelt atomerőművel 2021-ben. Fotó: Getty Images

Kell-e aggódnunk?

A csernobili atomerőműben 1986-ban bekövetkezett robbanás az emberiség történetének legsúlyosabb nukleáris katasztrófájához vezetett, mind a költségek, mind az áldozatok számát tekintve. Az erőmű három másik reaktorát 2000-re mind leállították, és azóta az erőművet leszerelték. A sugárzási szintek a környéken továbbra is magasak az 1986-os szivárgás óta. A reaktor környékén 32 kilométer sugarú körben biztonsági zónát alakítottak ki, a helyszín lakatlan. Az orosz invázió előtt kis létszámú ukrán egységek állomásoztak a reaktor környékén.

Felmerül a kérdés, hogy mi történhet most Csernobilban, miért foglalta el Putyin a reaktort, és kell-e a világnak aggódnia, hogy megsérül-e a nukleáris hulladéktároló. A BBC szakértői szerint a legrosszabbtól - radioaktív por szabadul ki a harcok nyomán - valószínűleg nem kell tartani. Az oroszok a világ legtapasztaltabb nukleáris üzemeltetői közé tartoznak, tudják, hogy mi a tét - mondta egy brit professzor.

Az már biztosnak látszik, hogy a terület nukleáris hulladéktól való megtisztítása a háború miatt megszakad. A katasztrófa után nemzetközi összefogással betonkupolát építettek a reaktor fölé, illetve közel harminc éve folyamatosan zajlik a hulladékmentesítés. Ennek most vége.

Noha korábban érkeztek hírek arról, hogy hirtelen megugrott a sugárzás mértéke közvetlenül az orosz támadás után, az ukrán nukleáris ügynökség szerint nem kell aggódni, mert a területen zajló katonai aktivitás miatt magasabb a sugárzási szint - írta a Reuters .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ukránok először nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan mekkora a megemelkedett sugárzás mértéke, de azt elmondták, hogy a katonai műveletek felverték a területen leülepedett radioaktív port, ez az oka annak, hogy a mutatók kilengtek egy kicsit. Az Európai Bizottság radioaktivitást figyelő térképe szerint nincs komoly kiugrás a térségben. A nap folyamán, péntek délelőtt kiderült, szerencsére sem a szarkofág, sem a kiégett üzemanyag-tároló nem sérült meg a csernobili harcokban.

Miért foglalták el?

Samantha Turner, a Truman National Security Project biztonsági munkatársa szerint a terület ellenőrzése nem bír "csatát eldöntő jelentőséggel", de folyosót biztosít az orosz erőknek a Dnyipro folyóhoz. A folyó észak felé Fehéroroszországba folyik, dél felé pedig Kijevbe. Szárazföldön ez a legrövidebb út Oroszországból Kijevbe, hiszen a határmenti térség mindössze kétórás autóútra van a fővárostól.

Ugyanakkor a helyszín Putyinnak szimbolikus, a Szovjetunió szétesését a reaktor katasztrófájához is szokták kötni. Így elfoglalása üzenet is egyben. "Putyin birodalmi gondolkodásmóddal rendelkezik. Nem tud túllépni azon, hogy a Szovjetunió harminc évvel ezelőtt felbomlott, és az egész Csernobil után kezdett szétesni" - mondta az ukrán származású Dr. Kuzio, a Henry Jackson Society tudományos munkatársa a BBC-nek.

Mi történik most?

A friss hírek szerint az orosz hadsereg nem tüzérséggel lőtte Csernobilt, hanem légideszantosok foglalták el a helyszínt. Későbbi hírek arról számoltak be, hogy tankokkal biztosítják reaktort. Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője pénteken délelőtt Moszkvában kijelentette: orosz légideszantosok teljes ellenőrzésük alá vonták a csernobili atomerőmű körüli területet, azért, hogy megvédjék az "ukrán nacionalisták vagy más terrorista alakulatok" ellen a reaktort.

Ahogy fogalmazott: "Az orosz ejtőernyősök és az atomerőmű biztonsági zászlóaljához tartozó ukrán katonák együttműködése az erőmű védelmében garancia arra, hogy a nacionalista alakulatok vagy más terrorista szervezetek ne tudják kihasználni az országban kialakult helyzetet". A Fehér Ház információi szerint túszként tartják fogva a személyzetet az orosz katonák - írta a BBC .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

Erősen felhős vagy borult időre számíthatunk számottevő csapadék nélkül. Estefelé nyugat, északnyugat felől elkezd határozottabban szakadozni a felhőzet. Az északira, északnyugatira forduló szél az Észak-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 2 és 7 fok között valószínű. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra