Munka kánikulában: van, ami segíthet

A többnapos kánikula és a fizikai munka együttese megnöveli a hőártalmak – például a hőséggörcsök, a hőkimerülés vagy a hőguta – kialakulásának kockázatát. A hőstressz, kiszáradás szélsőséges esetben életveszélyes is lehet – figyelmeztetett a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM).

A hőségnek betudható élettani változások – például a figyelmetlenség, a fáradékonyság, a hosszabb reakcióidő, de akár az izzadságtól csúszós kéz is – munkahelyi balesethez vezethetnek, az extrém melegben végzett fizikai munka pedig a hőártalmak kockázatát is fokozza. Ezért a munkaadóknak elővigyázatossági intézkedésekkel kell segíteniük a hőhullámok és az erős UV-sugárzás egészségkárosító hatásainak mérséklését –hangsúlyozta a TIM.

kánikula, munkahely, hőség hatása
A többnapos kánikula és a fizikai munka együttese megnöveli a hőártalmak kockázatát. Fotó: Getty Images

Erről kell gondoskodnia a munkaadónak

A munkaadók kötelesek gondoskodni a szabadban fizikai munkát végzők egészségének megóvásáról a tartós nagy melegben. A folyadékveszteség pótlására a munkavállalók igénye szerinti mennyiségben védőitalt, 14-16 Celsius-fokos ivóvizet kell biztosítani, a higiénés követelmények betartásával. Továbbá ösztönözni kell a dolgozókat arra, hogy negyedóránként-húszpercenként akkor is igyanak egy pohárral , ha éppen nem érzik szomjasnak magukat. A kávé, illetve a magas koffein- és cukortartalmú italok fogyasztását azonban érdemes mellőzniük, mert ezek dehidratálhatják a szervezetet.

Megfelelő munkaszervezéssel kell biztosítani a rendszeresen beiktatott pihenőidőt is, valamint azt, hogy a szüneteket lehetőleg hűvösebb környezetben tölthessék el a dolgozók – olyan helyen, ahol kényelmesen le is tudnak ülni. Az intenzív hőség első napjaiban érdemes rövidebb munkaperiódusokkal és hosszabb munkaközi szünetekkel elősegíteni a kánikulához való alkalmazkodást.

Figyelni kell arra is, hogy a munkavállalók csak keveset tartózkodjanak a tűző napon, és a szabadban dolgozók egymást váltva ragadják meg a lapátnyelet. Ha megoldható, a leginkább kritikus napszakban, 11 és 15 óra között kizárólag sátorlappal, ponyvával árnyékolt területen folyjon a munka. Mindezek mellett egy mobiltelefonnak is kéznél kell lennie a munkaterületeken, rosszullét esetére.

Fontos, hogy felismerjük a baljós tüneteket

A munkavédelmi oktatás során fel kell készíteni a dolgozókat arra is, hogy felismerjék és kezelni is tudják a hőség okozta túlzott igénybevétel és a hőguta tüneteit . Fel kell hívni a munkavállalók figyelmét, hogy ha bármilyen panaszuk van, vagy ha kollégájukon tapasztalják a rosszullét jeleit, a munkát azonnal hagyják abba, és kérjenek munkahelyi elsősegélyt vagy orvosi ellátást. Javasolt kijelölni egy dolgozót a megelőző intézkedések betartásának felügyeletére.

A Technológiai és Ipari Minisztérium egyébként elrendelte, hogy az ország összes kormányhivatala egységes szempontrendszer szerint célvizsgálatot folytasson a szükséges intézkedések betartatása, valamint a hőség kedvezőtlen hatásainak megelőzése érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra