"Menne még följebb a járványgörbe, de nem tud"

Oroszi Beatrix orvos-epidemiológus szerint Magyarország elérte a tesztelési kapacitásának felső határát, a következő hetekben pedig a kritikus lefolyású esetek emelkedése várható.

A magyarországi koronavírus -járvány jövőbeni alakulását nehéz előrejelezni, mert a tesztelések száma nem tudott lépést tartani az elmúlt hetek megnövekedett esetszámával - mondta Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematikusa az InfoRádió Aréna című műsorának, ahol Oroszi Beatrix orvos-epidemiológus, a Semmelweis Egyetem munkatársa volt a másik vendég. Mindketten arra figyelmeztettek, téves feltételezés, hogy azért van több pozitívumunk, mert többet tesztelünk. Oroszi Beatrix ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, önmagában ez akkor lenne igaz - hogy pusztán a tesztelés miatt van több eset, miközben a járványügyi helyzet változatlan -, ha pozitivitás ennek megfelelően csökkenne. Úgy fogalmazott, ha a valóságban nő az esetszám, akkor a tesztelési kapacitásokon múlik, hogy a hatóságok mennyi fertőzöttet fognak észlelni. Márpedig az adataik alapján a jelenlegi tesztelési kapacitással nem lehet az összes esetet detektálni - szögezte le.

Oroszi Beatrix szerint az ország elérte a tesztelési kapacitásának felső határát. Fotó: Getty Images
Oroszi Beatrix szerint az ország elérte a tesztelési kapacitásának felső határát. Fotó: Getty Images

Két dolgot biztosan látnak

"Vagyis menne még följebb a járványgörbe , de nem tud, mert a laboratóriumi vizsgálatokkal megerősített esetszám képezi az alapját, aminek szűk keresztmetszete, hogy ma Magyarországon egy nap alatt mennyi tesztet vagyunk képesek végezni. Tehát, nem azért nem nő az esetszámunk, mert a járvány nem halad előre, hanem mert a tesztelései kapacitásunk elérte a felső határát" - mondta Oroszi Beatrix, aki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) járványügyi munkacsoportjának vezetője is. A szakértő szerint két dolog biztosan megállapítható, mégpedig az érintettek kormegoszlásának változása és az, hogy a közeljövőben a kritikus lefolyású eseteknek az emelkedése várható.

Müller Cecília üzent az otthon lábadozó fertőzötteknek A középsúlyos állapot nagyon gyorsan változhat, és akkor már intenzív terápiára van szükség - indokolta Müller Cecília, országos tisztifőorvos azt, miért forduljanak ismételten orvoshukhoz, vagy vegyenek igénybe kórházi kezelést az otthon lábadozó koronavírus-fertőzöttek, ha romlani kezd az állapotuk. A járványügyi szakember kitért arra is, hogy a PCR-tesztek száma folyamatosan nő, és továbbra is bővítik a kapacitásokat, így a tesztelést mindenkin elvégzik, akinek arra szüksége van. További részletek korábbi cikkünkben .

Az oltás nem old meg egy csapásra mindent

A szakemberek a tesztelési kapacitásokon és a lehetséges járvány-forgatókönyvek latolgatásán túl az oltásokról is beszélgettek a műsorban. Az ITM munkacsoport-vezetője szerint "az új koronavírus elleni védőoltás megjelenése nem a varázsütésszerű változást, sokkal inkább a védekezés harmadik fázisát hozza el". Úgy fogalmazott, most még van néhány bizonytalanság, például, hogy "a sokféle oltóanyag közül melyik lesz igazán biztonságos, valamint hatásos, illetve, hogy a hatásossági spektrumban mi lesz a különbség a szerek között". A Semmelweis Egyetem munkatársa úgy véli, ha többféle, eltérő hatású és működésű vakcina lesz, akkor annak megfelelően kell majd nagyon átgondoltan és okosan döntést hozni, és a védőoltási programot megfelelően felépíteni. Rost Gergely hangsúlyozta a matematikai modelleknek pont abban lesz a legnagyobb haszna, hogy finomhangolni lehessen majd az oltási programot, mivel nem lesz majd mindenki számára elég vakcina, így nem mindegy, hogy kik kapják meg. A cél a járvány lelassítása a nyájimmunitás eléréséig.

Biciklis futárok viszik házhoz a koronavírustesztet Bécsben - kattintson a részletekért társportálunk, az nlc.hu cikkére .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra