Koronavírus: pusztító hatással van a nőkre

A COVID-19-járvány fizikailag és mentálisan is nagy terhet ró mindenkire. A nők több szempontból veszélyeztetettebbek: esetükben a lelki nyomás elviselése megnövekedett alkoholfogyasztással járhat - hívja fel a figyelmet a problémára egy tanulmány.

A túlzott alkoholfogyasztás egy lehetséges, és sajnos gyakori válasz a stresszel való megküzdéskor. Amerikában például a szeptember 11-i terrortámadások vagy a Katrina hurrikán pusztítása után a felnőtt lakosság körében mérhetően megnőtt az alkoholfogyasztás - erről ír témával foglalkozó cikkében a Harvard Health Publishing oldala, párhuzamot vonva a több mint egy éve tartó COVID-19 járvány hatásaival. Az elhúzódó pandémia negatív gazdasági és egészségügyi következményei társadalmi és egyéni szinten is megmutatkoznak: fizikai és lelki megterhelést - tartós stresszt, bizonytalanságot, fájdalmat, veszteséget - hoz sok ember életébe.

pandémia stressz
A pandémia negatív hatása az élet minden területén megmutatkozik. Fotó: Getty Images

Érzelmileg hogyan a COVID-19 a nőkre?

Az Egyesült Államok nemzeti pandémiás érzelmi hatástanulmánya szerint (National Pandemic Emotional Impact Report) a nők nagyobb arányban küzdenek a koronavírus-járvánnyal összefüggésbe hozható produktivitási zavarokkal, alvási- és hangulati változásokkal, egészséggel kapcsolatos aggodalmakkal és csalódásokkal, mint a férfiak. A 18 évesnél fiatalabb gyerekeket nevelő nőknél nagyobb a szorongók aránya, mint hasonló helyzetű férfitársaiknál, vagy azoknál a nőknél, akiknek nincs kiskorú gyermekük. Mindez leginkább abból adódik, hogy a szokásosnál is nagyobb a nyomás rajtuk, hogy a háztartásvezetés és a gyereknevelés mellett egyéb területeken például a munkában, a gyerekek oktatásában és a családi élet teljes körű menedzselésében is megállják a helyüket. Közben sokaknak egyáltalán nincs lehetőségük rá - vagy csak a közösségi oldalakon, fórumokon -, hogy "kibeszéljék" problémáikat, vagy levezessék a felgyülemlett napi stresszt. Nem meglepő, hogy a világjárvány hatásai a nők alkoholfogyasztási szokásait is befolyásolták.

"Gyomoridegem van" - mondjuk gyakran egy-egy stresszesebb időszakban, amiből a járvány alatt sajnos nincs hiány. Az állandó feszültség azonban nemcsak a gyomrunkra, hanem az egész testünkre káros lehet. Bár a stressz önmagában nem kóros állapot, ám ha folyamatosan ennek vagyunk kitéve, és nem tudjuk megfelelően kezelni, hosszú távon súlyos betegségek kialakulásában játszhat szerepet. Részletek!

Az említett hatástanulmány szerint az alkoholfogyasztás, és a túlzott alkoholfogyasztás (egy alkalommal négy vagy több ital) már a világjárvány előtt is emelkedő tendenciát mutatott. 2001-2002 és 2012-13 között 16 százalékkal nőtt az alkoholfogyasztó nők aránya, 58 százalékkal pedig a túlzott mennyiségű alkoholt fogyasztóké (a férfiaknál ez az arány 16 százalék volt). Ami megdöbbentő: Amerikában egy év alatt 84 százalékkal emelkedett a nők körében az alkoholfogyasztási rendellenességek előfordulása.

Ez a pandémia mellett részben az alkoholfogyasztást övező társadalmi normák megváltozásának és az alkoholipar nőket megcélzó marketingkampányainak tudható be - derül ki a tanulmányból. A RAND Corporation nonprofit intézmény témával foglalkozó kutatása is hasonló eredményre jutott: eszerint a világjárvány idején az alkoholt fogyasztó nők körében 41 százalékkal emelkedett azon napok száma, amikor túlzott mennyiséget juttattak szervezetükbe. További kutatások is kimutatták, hogy a COVID-19-cel járó pszichés stressz a nőknél az elmúlt időszakban - általánosságban - növekvő alkoholbevitellel járt.

Az alkohol káros következményei

Számos tanulmány és kutatás bebizonyította, hogy a nagy mennyiségű alkohol rendszeres fogyasztása károsan hat szervezetükre, és olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint a magas vérnyomás , az agyvérzés, vagy a különféle daganatos megbetegedések, májbetegségek . Mivel a nők szervezete másképp metabolizálja - vagyis bontja le - az alkoholt, mint a férfiaké, ezért fogékonyabbak az alkohol okozta negatív egészségügyi következményekre. Becslések szerint például az emlőrákos esetek egyharmada megelőzhető lenne, ha a nők nem innának alkoholt, fizikailag aktívak lennének és sikerülne tartósan fenntartaniuk egészséges testsúlyukat.

A rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás negatívan befolyásolhatja mentális egészségünket is: súlyosbítja például a meglévő depressziót , a szorongást és az álmatlanságot, rontja a kognitív képességeket (memóriavesztéshez vezethet, koncentrációs zavarokat okozhat). Mentálhigiénés szempontból lelki egészségünk megőrzésének és fenntartásának kulcsa, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő megküzdési stratégiát.

Az egészséges táplálkozás, a rendszeres és pihentető alvás, a napi testmozgás csak a legszükségesebbek. Arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy az ajánlott fizikai távolságtartás ellenére társadalmilag ne szigetelődjünk el másoktól: tartsuk a kapcsolatot tágabb családunkkal, barátainkkal, ismerőseinkkel, online, vagy akár telefonon. Emellett igyekezzünk elkerülni a napi rutinnal járó unalmat. Találjuk meg a szellemi felfrissülés legideálisabb módját, legyen az könyvolvasás , társasjátékozás, filmnézés, vagy gyakorlatilag bármi, ami adott körülmények között szabadon végezhető és mentálisan karbantart bennünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra