Komoly gondokat okozhat az óraátállítás

A szakember szerint gazdaságilag problémás lehet, ha az uniós tagállamok nem hoznak egységes döntést az óraállítás ügyében.

Mikor vetődött fel először az óraátállítás ötlete? Mikor vezették be először? Részletek itt.

Mint korábban megírtuk , az óraátállítás eltörlését az Európai Bizottság kezdeményezte egy uniós közvélemény-kutatás nyomán, amelyben a megkérdezettek 80 százaléka az óraátállítás megszüntetése mellett foglalt állást. A változtatás természetesen nem lép azonnal hatályba, hiszen előbb a tagállami kormányoknak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Az M1 csatorna műsorában Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója rámutatott ugyanakkor, hogy az óraátállítás sok ember számára komoly problémát okoz, mivel az időjárásra érzékenyek csoportja, tehát a magyar lakosság 78 százaléka nehezen alkalmazkodik hozzá. Azaz egészségügyi szempontból célszerű lenne inkább eltörölni.

Egészségügyi és gazdasági szempontból is fontos, mely időzónához tartozunk
Egészségügyi és gazdasági szempontból is fontos, mely időzónához tartozunk

A tagállamoknak egyéni joguk, hogy eldöntsék, a nyári vagy a téli időszámítást vezetik-e be tartósan. Gyakorlatilag tehát arról dönthetnek, hogy mely időzónához szeretnének tartozni. Regős Gábor közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársa a műsorban elmondta, nagyon sok multinacionális vállalat működik Európában, amelyek összedolgoznak, emiatt az eltérő időszámítás nehezítené a közös munkát.

Egészségügyi és gazdasági érdekek

Az Index.hu cikke szerint bár a közvélemény-kutatás válaszadóinak többsége a nyári időszámítást szeretné állandósítani, tudományos alapon a téli időszámítás tűnik előnyösebbnek. Az időzónák legésszerűbb meghatározásához a világot - 15 hosszúsági fokonként - 24 sávra lehet felosztani. Ez tükrözi a legjobban, hogy a valóságban mikor van dél, illetve mikor kel fel és nyugszik le a nap. Gazdaságilag viszont hasznosabb, ha a szoros kapcsolatban lévő országok azonos időzónához tartoznak, ezért nem is igazodnak minden esetben az említett beosztáshoz.

Mindez azt eredményezi, hogy téli időszámítás esetén az uniós tagállamok túlnyomó többségében legfeljebb 30 perc az eltérés a valódi dél és az órák által mutatott között, nyáron viszont a különbség elérheti a másfél órát is, mi több, Spanyolországban és Franciaországban például a két és fél órát. "A valóságtól pedig nem jó eltérni: éppen ezt kifogásolják az alváskutatók, elvégre az alvás és az ébrenlét ideje, a cirkadián ritmus a természet körülményeihez igazodott, és az éjfél előtt alvással töltött órák duplán számítanak, ezek különösen fontosak" - mondta el a portálnak G. Németh György egyetemi docens, a Budapesti Alvásközpont vezetője.

Egészségügyi szempontból, a természethez való igazodás jegyében akár az UTC+1:30 időzónát is választhatná tehát Magyarország, a megkérdezett szakember ugyanakkor rámutatott, hogy az országok közötti kapcsolatokat, az unión belüli egységet igencsak megzavarná ez a lépés. Hozzátette, akár a keleti blokkhoz (UTC+2) is csatlakozhatunk, amelyhez Románia, Bulgária és Finnország is tartozik, ám gazdasági szempontból hátrányos lehet, ha más időzónában vagyunk, mint a szomszédaink és a németek. Az Index uniós forrásoktól megtudta: az Európai Bizottságnak is az a célkitűzése, hogy az EU területén egységes maradjon az idő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra