Kétszáz gombafaj él a lábunkon

Lábunkon közel kétszáz gombafaj él, ami teljesen természetes. Mikor kell mégis kezelni a lábgombát?

A lábgombásodás valódi népbetegségnek számít, amely élete során minden második embernél kialakul. A fertőzést okozó 150 mikroszkopikus gomba közül a legtöbbször betegséget okozóak a nyirkos, meleg helyeket kedvelik, ezért a nyári időszak ideális körülményeket teremt a terjedésükhöz. Kevesen tudják azonban, hogy lábunk egészséges állapotát is a rajta lévő gombák tartják fenn, ezek pedig csak akkor okoznak problémát, ha túlságosan elszaporodnak - írja az Index .

Bár a visszafertőződés elkerülése miatt nagy körültekintésre van szükség, a lábgomba bőrgyógyász szakember segítségével teljesen kiirtható. Hogy miként, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Nem csak a lábunkon élnek

Gombák sok testrészünkön találhatóak, de úgy tűnik, messze a legkedveltebb lakóhelyük a láb . Ezen belül is a sarok, a lábkörmök és a lábujjak köze bizonyult népszerűnek: ezeken a helyeken (ebben a sorrendben) 80, 60 és 40 különféle faj él, vagyis összesen majdnem kétszázféle lábgombával élünk együtt alapesetben.

Testgombák azonban nem csak a lábon alakulhatnak ki. Előfordulhatnak még a tenyéren, az alkaron és a könyökhajlatban is. A fej és a törzs különböző területein viszont mindössze 2-10 fajta gombát fedezhetünk fel. Gombaszakértők szerint megfelelően működő immunrendszer mellett a gombák nem okoznak problémát, akkor szaporodhatnak el, ha szervezetünk legyengül, illetve egy-egy gombafaj túlságosan elszaporodik rajtunk. Az is okozhat megbetegedést, ha a szervezetünk számára addig ismeretlen típusokat szedünk össze.

Az egészséges lábon is közel kétszáz gombafaj él
Az egészséges lábon is közel kétszáz gombafaj él

A lábgomba kezelése - különösen enyhébb esetekben - gyógyszertárban vény nélkül kapható ecsetelőkkel, kenőcsökkel, sprayvel történik. Ezeket a tisztálkodás után, a gondosan szárazra törölt bőrfelületen naponta kétszer kell alkalmazni. A kezelés időtartama a lábgomba súlyosságától függ, de érdemes a tünetek elmúlta után legalább még egy-két hétig tovább alkalmazni a lábgomba elleni szereket, hogy a fertőzés visszatérését megakadályozzuk. Súlyosabb esetben bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki erősebb lábgomba elleni szereket írhat fel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra