Két országban is felfüggesztik a fiatalok Moderna-oltását

Dániában és Svédországban nem oltják a fiatalokat Moderna-vakcinával. Helyettesítő oltásként Pfizert javasolnak az érintetteknek.

Koronavírus: innen tudható, hol nagy a fertőzés kockázata .

Svédország és Dánia úgy döntött, hogy a lehetséges mellékhatások miatt nem oltja a fiatalokat Moderna-vakcinával - írja a Bloomberg . A svéd egészségügyi hatóság indoklása szerint a szívizomgyulladás megnövekedett kockázatára vonatkozó friss adatok miatt nem oltanak Moderna-vakcinával 30 év alattiakat. Dániában a 18 évnél fiatalabbak esetében nem használják az említett oltást.

A svéd közegészségügyi hatóság egy előzetes elemzés eredményeire hivatkozva azt állítja, az oltás és a szívizomgyulladás közötti kapcsolat a Moderna esetében a legegyértelműbb, különösen a második adag beadása után. Mint leszögezték, a kockázat az oltást követő négy héten belül, jellemzően az első két hétben a legmagasabb.

Svédország és Dánia úgy döntött, hogy a lehetséges mellékhatások miatt nem oltja a fiatalokat Moderna-vakcinával.
Svédország és Dánia úgy döntött, hogy a lehetséges mellékhatások miatt nem oltja a fiatalokat Moderna-vakcinával. Fotó: Getty Images

Moderna helyett Pfizer

Mindkét ország a Pfizer-oltást javasolja a Moderna helyettesítésére. Egyébként mind a Pfizer-, mind a Moderna-vakcina mRNS-alapú : az ilyen típusú oltóanyagok nem tartalmazzák az új koronavírust, csupán a vírussal kapcsolatos genetikai információk találhatóak meg benne lipid nanorészecskékbe csomagolt hírvivő ribonukleinsav (mRNS) formájában.

Mint azt mi is megírtuk , múlt héten Szlovéniában határoztak úgy, hogy felfüggesztik egy vakcina alkalmazását, de csak addig, amíg ki nem derül, van-e összefüggés egy haláleset és az oltás használata között. A Johnson and Johnson leányvállalata, a Janssen koronavírus elleni egyadagos oltóanyagáról van szó: az elhunyt fiatal lányt két héttel az után, hogy megkapta a Janssen-oltást, agyvérzéssel szállították kórházba, de már nem tudták megmenteni az életét.

A pandémia terjedésével és az idő előrehaladtával egyre több információ derül ki az új koronavírus szervezetre, illetve a különböző szervekre gyakorolt hatásáról. Lássuk, mit lehet tudni ma a fertőzés és a máj egészsége közötti kapcsolatról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra