Hogyan történik a műtéti altatás?

Ha igazán komoly műtétre készül egy beteg, az altatóorvossal lesz szinte a legszorosabb a kapcsolata.

Az aneszteziológus olyan orvos, aki speciális aneszteziológiai, intenzív terápiás, fájdalomcsillapítási és újraélesztési ismeretekkel rendelkezik. Műtét során szoros együttműködésben dolgozik az aneszteziológiai asszisztenssel, a sebészekkel, valamint a műtői csapat többi tagjával. Az altatóorvos felel a műtét során a páciens jóllétéért és biztonságáért. Kivitelezi a pácienssel egyeztetett anesztéziát, megtervezi a műtét alatti és utáni fájdalomcsillapítás módját. Szükség esetén elvégzi a műtét alatti vérátömlesztést. Mindezeken túlmenően az esetleges intenzív ellátási igény esetén kezeli a beteget.

Az altatóorvos az, aki a legtöbbet beszélget a beteggel, őt látja utoljára a páciens elalvás előtt, valamint a műtét után is elsőként pillantja meg, a két időpont között pedig árgus szemekkel felügyeli az életfunkciókat.

Altatás alatt a beteg nem érez fájdalmat, és a műtétre sem emlékszik később

Az anesztézia nem egyenlő az alvással

Az általános anesztézia olyan kontrollált öntudatlan állapot, mely során a páciens nem érez semmit és nem érzékeli az őt körülvevő világot, eseményeket sem. Bár általánosságban ezt altatásnak nevezik, valójában nem azonos az alvással, sem az eszméletvesztéssel. Az anesztézia lehet helyi, regionális, általános és ezek kombinációja. Egyes műtétek esetében sajnos nincs választási lehetőség, csak általános anesztéziában, azaz altatásban végezhetőek el.

Az Oxfordi Egyetem egy aneszteziológusa szerint a beavatkozás után nem sokkal megkérdezettek körében minden ötszázadik altatott beteg emlékszik valamire a műtétből .

Minden operációt aneszteziológiai szakvizsgálat előz meg. Az aneszteziológus ilyenkor áttekinti a kórelőzményeket, kikérdezi a beteget általános egészségi állapotáról, korábbi és aktuális betegségeiről, terhelhetőségéről, gyógyszerérzékenységéről, az általa szedett gyógyszerekről, korábbi érzéstelenítéssel kapcsolatos problémákról, dohányzási, alkohol- és drogfogyasztási szokásairól. Ha szükségesnek találja, ellenőrzi a fogazatot a légútbiztosítás érdekében, vagy egyéb kiegészítő vizsgálatokat is előírhat, mint például vérgáz-vizsgálat, mellkasröntgen, EKG , szívultrahang, illetve egyes gyógyszerek elhagyását vagy helyettesítését is kérheti. Az állapotfelmérést követően a rendelkezésre álló információk alapján megbecsüli az anesztézia rizikóját, és javaslatot tesz a beteg számára legmegfelelőbb érzéstelenítési eljárásra.

Felkészülés a műtétre

A kórházba történő felvétel után újabb ellenőrző vizsgálat következik, ekkor ismét átbeszéli az altatóorvos a beteggel a szükséges részleteket. A műtéti előkészítés során a beteg előző éjjel altatót kap, a műtét reggelén pedig valamilyen nyugtató gyógyszer-kombinációt.

A műtőben az aneszteziológus és asszisztense fogadja a beteget. Az adatok ellenőrzése után kerül sor a vénabiztosításra és infúzió bekötésére, valamint az ellenőrző műszerek felhelyezésére. Az altatószemélyzet a munkafolyamatokat előre elmondja a betegnek, hogy ezáltal csökkenjen a kiszolgáltatottság érzése.

Az aneszteziológus általában a műtét teljes ideje alatt az aneszteziológia területén marad. Amennyiben a műtéti terület és az anesztézia ugyanazon területen dolgozik, a beteg szoros monitorozását speciális technikákkal biztosítják.

A megfelelő altatás alatt a beteg nem érez fájdalmat, a műtétre nem emlékszik, de a beavatkozás vége után rövid idővel tudata visszatér, képes nyelni, beszélni, mozogni.

A műtét befejezésével sincs vége a folyamatnak, a lelkiismeretes altatóorvos az operációt követően újra meglátogatja betegét, hogy állapota felől érdeklődjön és további szakmai tapasztalatokat gyűjtsön.

A páciens feladata

Az aneszteziológustól és a sebésztől kapott utasítások pontos betartása mellett a betegnek is fel kell készülnie a műtétre, így például az esetleges fertőzés kockázatának további csökkentése érdekében nem árt a műtét előtti tisztálkodás. Kerülnie kell a sminket , a testápolókat, krémeket, körömlakkokat, akárcsak a testékszereket, hogy az életfunkciók megfigyelése zökkenőmentes legyen. A műfogsorokat, szemüveget és hallókészüléket javasolt a kórteremben hagyni. Legalább 12 órával a műtét előtt nem ajánlott a dohányzás sem.

Forrás: Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra