A csípés, amitől mindenki fél. El lehet kerülni

A kirándulószezon a kikapcsolódás és a feltöltődés mellett a kullancsok fénykorát is jelenti. Mivel ezek az élősködők számos veszélyes fertőzést terjeszthetnek, jobb, ha minden lehetséges eszközzel megpróbáljuk megelőzni a velük való találkozást.

Amilyen kicsik, legalább akkora bajt tudnak okozni a kullancsok. Ezek az élősködők ugyanis számtalan olyan kórokozót hordozhatnak – és csípésük révén terjeszthetnek –, amelyek az emberekre is komoly veszélyt jelenthetnek . Ilyen például a Lyme-kór, a humán babéziózis, a krími-kongói vérzéses láz, valamint az agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancsenkefalitisz) is.

A fentiek miatt tehát érdemes minden tőlünk telhetőt megtenni annak érdekében, hogy megelőzzük a kullancscsípést. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) éppen ehhez ad tanácsokat egyik videójában . Az alábbiakban a leghasznosabb tippeket ismertetjük.

kullancs, kullancscsípés
A megelőzés érdekében használjunk kullancsriasztó szert, és lehetőleg hosszú nadrágot viseljünk. Fotó: Getty Images

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Az élősködők jellemzően a bokros, sűrű aljnövényzetű területeken, illetve az erdőkben és a parkokban várják prédáikat. A kullancscsípés megakadályozásának egyik legjobb módja tehát értelemszerűen az lenne, ha ezeket a helyeket messziről elkerülnénk azokban a hónapokban, amikor különösen aktívak a kis vérszívók. Ám mivel a legtöbben tavasz és ősz között járnak kirándulni, más megelőző praktikákra is szükségünk van – főleg nyáron, amikor a meleg miatt jellemzően rövid, lenge ruhákban járunk.

Az NNK azt tanácsolja, hogy ha a szabadban tartózkodunk, mindenképpen használjunk kullancsriasztó szert, és lehetőleg világos színű ruházatot viseljünk, amelyen könnyebb észrevenni a hívatlan vendégeket. Amennyiben erdei sétát tervezünk, érdemes hosszú ujjú felsőt és hosszú nadrágot viselni, valamint magas szárú zoknit húzni.

Legyünk résen hazaérkezés után is

Ha a csípést nem is tudjuk garantáltan elkerülni, a súlyos megbetegedés megakadályozásáért is sokat tehetünk. Mégpedig azzal, hogy minél előbb eltávolítjuk a bőrünkből a kullancsot. Ehhez azonban az kell, hogy időben észre is vegyük, hogy megtámadott minket a kis vérszívó. Kirándulás és túrázás után éppen ezért nagyon fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk a teljes testünket, fokozott figyelmet szentelve az alábbi területekre:

  • haj,
  • fülek,
  • hónalj,
  • köldök,
  • deréktáj,
  • lábak,
  • térdhajlat.

Ruházatunkat és felszerelésünket – például a táskánkat – is rendszeresen ellenőrizzük, hogy megbizonyosodjunk: nincs rákapaszkodva élősködő. Ugyanilyen lényeges az is, hogy a háziállatainkat is rendszeresen és alaposan átvizsgáljuk, főleg a nagyobb séták, illetve a magas fűben történt szaladgálás, hempergés után.

Hogyan távolítsuk el a kullancsot?

Amennyiben kullancsot fedezünk fel a testünkön – vagy szeretteink, háziállataink bőrében –, mielőbb el kell távolítani az ízeltlábú betolakodót. Az élősködőt a bőrhöz közel, az úgynevezett szájszervénél kell megfogni egy steril csipesszel. Ezt követően lassan, óvatosan kezdjük el húzni a vérszívót, amíg magától el nem engedi a bőrünket. Csavargatni nem szükséges, bármivel bekenni vagy összenyomni pedig egyenesen tilos! A procedúrát az érintett terület fertőtlenítésével zárjuk.

A kullancs eltávolítása nem feltétlenül könnyű művelet, így előfordulhat, hogy nem sikerül megfelelően kivitelezni – például az élősködő feje (ami valójában a szájszerve) bent marad a bőrben. Milyen jelek figyelmeztethetnek arra, hogy nálunk is ez a helyzet? És egyáltalán: milyen a „jó” kullancskiszedési technika? Hasznos tippeket és tanácsokat mutatunk .

Ezzel azonban még nem lélegezhetünk fel teljesen. A kullancs eltávolítása ugyanis még nem jelent garanciát arra, hogy megúsztuk a veszélyes fertőzéseket, ezért fokozottan figyelnünk kell a gyanús jelekre. Az NNK tájékoztatója szerint mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha a csípést követő egy hónapon belül

  • láz,
  • fejfájás,
  • kiütés,
  • vagy a csípés helye körül egy növekvő piros folt jelentkezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra