Hiány van egy fontos oltóanyagból

Átmeneti készlethiány alakult ki az egyik gyermekeknek szánt védőoltásból. Pótlását a tartalékkészletből tudják biztosítani.

Átmeneti készlethiány alakult ki a gyermekkori védőoltásokhoz szükséges egyik oltóanyagból, azonban július 10-től kiszállították a tartalékot, a további oltóanyag-mennyiség kiszállítását pedig pénteken kezdik. A vakcina hamarosan az ország minden részébe megérkezik - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkársága.

A vakcinák hamarosan az ország minden részébe eljutnak

Az államtitkárság ezt arra reagálva közölte, hogy sajtóhírek szerint kötelező védőoltásokhoz szükséges vakcinából hiány alakult ki Magyarországon. Közölték: átmeneti készlethiány alakult ki az egyik oltóanyagból, azonban a 2, 3, 4 és 18 hónapos korban esedékes diftéria, szamárköhögés, tetanusz, vérmérgezés és gyermekbénulás elleni védőoltásokhoz szükséges ötkomponensű oltóanyagból július 10-től kiszállították a rendelkezésre álló tartalékot a megyei kormányhivatalokhoz, járási hivatalokhoz és - ezeken keresztül - az orvosokhoz.

Szakorvosok figyelmeztetnek, hogy felnőttkorban is gondolni kell a védőoltás általi immunizálásra, többek között a rizikócsoportokba tartozók (HIV-fertőzöttek, krónikus betegek, koraszülöttek, idősek) esetében. Miért fontos felnőttkorban a védőoltás? Cikkünkből kiderül!

A kiszállított mennyiség megfelel a Magyarországon körülbelül két hét alatt felhasznált oltóanyag-mennyiségnek - tették hozzá. A harmadik negyedévre szükséges további oltóanyag-mennyiség kiszállítását pénteken kezdik, és "hamarosan az ország minden részébe megérkezik a vakcina." A kötelező oltások időpontjának meghatározásánál a szakemberek arra törekszenek, hogy a védőoltást a védelem kialakulása szempontjából optimális időpontban adják be. Emellett szervezési és tervezhetőségi szempontokat is figyelembe kell venni, ennek megfelelően alakult ki a csecsemők kettő, három, illetve négyhónapos korban történő oltási gyakorlata.

Az oltóanyagot napokon belül pótolják
Az oltóanyagot napokon belül pótolják

A kéthónapos korban esedékes oltásnál az átmeneti hiány nem jelent problémát - írta az államtitkárság -, ahogy az egyes oltások közötti időtartam növekedése sem. Hozzátették: az oltóorvos vagy a szülő szabadsága, az oltandó kisgyermek akut, lázas megbetegedése miatt is történhet ekkora késés. Az ilyen módon átütemezett, illetve később beadott védőoltás hatása változatlan - hangsúlyozták.

Kitértek arra is, hogy az európai szinten is kimagasló eredményeket felmutató magyarországi, életkorhoz kötött kötelező védőoltási rend és a védőoltással megelőzhető megbetegedéseknél elért járványügyi biztonság nemzeti érték. Kiválónak nevezték az ország közegészségügyi, járványügyi helyzetét, amely - mint írták - a lakosság nagyon magas átoltottságának köszönhető.

Az oltás- és a járványügyi biztonság hosszú távú biztosításában komoly állami szerepvállalást jelent, hogy a kötelező oltási rendbe tartozó oltóanyagokat a központi költségvetésből biztosítják, így ezek az oltások térítésmentesek az érintett magyar gyermekeknek - áll az Emmi közleményében.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

őszibarack
Ehet a cukorbeteg őszibarackot? – Így hat a gyümölcs a vércukorszintre
Magas koleszterin: ezeknek a tévhiteknek sokan bedőlnek – Íme a kardiológusok tippjei
Ez a vitamin segíthet megelőzni a cukorbetegséget – Nem árt azonban vigyázni vele
4 szokás, amely az alacsony intelligencia jele lehet
Súlyosan károsíthatja a bélflórát, mégis sokan eszik naponta
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Nyugatról szakadozott frontális felhőzet vonul át hazánkon, emiatt átmenetileg megnövekszik a felhőzet, de emellett is legalább több órára kisüt a nap. Főként hazánk déli és keleti részein fordulhat elő zápor, zivatar. Az egyre nagyobb területen északnyugatira, nyugatira forduló szél többfelé megélénkül, helyenként meg is erősödik, de zivatarok környezetében is lehetnek erős, esetleg viharos széllökések.A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 28 és 32 fok között alakul, de délkeleten 33, 34 fokot is mérhetünk.Késő este 19, 26 fok közé csökken a hőmérséklet. Szombaton egy gyenge hidegfront éri el az országot.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A vese bontja le az alkoholt. Igaz vagy hamis? – Teszteld, mennyire ismered a szerveid Mennyire ismered saját tested működését? Ismered belső szerveid főbb funkcióit? Teszteld anatómiai tudásod kvízünk segítségével!
kvíz
A barna cukor jobb, mint a fehér. Igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Tényleg egészségesebb a barna cukor? A gluténmentes étrend mindenkinek jobb? Teszteld, mennyire ismered az egészséggel kapcsolatos tévhiteket!