Halálos alkoholmegvonás: mi zajlik a szervezetben?

Se veled, se nélküled - hangzik a közismert mondás, amely akár az alkoholra is értelmezhető. A bódító italok fogyasztása ugyanis egyrészt rendkívül könnyedén tönkreteheti egy ember életét, másrészt viszont a megvonási tünetek legfélelmetesebbike éppen a hiány miatt jelent halálos veszélyt.

Az alkoholizmust az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyértelműen betegségnek tekinti. Azt az embert tekinthetjük alkoholfüggőnek, aki elvesztette a kontrollt az ivás felett. A krónikus betegség eleinte enyhe tünetekkel jelentkezik, amelyek a későbbiekben egyre fokozódnak, súlyosbodnak. Idővel már jellegzetes test és lelki szimptómákat produkál a beteg, nem beszélve arról, hogy szociális élete is hatalmas károkat szenved a munkahelytől a baráti kapcsolatokon át a családig.

Milyen folyamatokon keresztül alakul az alkoholizmus? Kik a leginkább veszélyeztetettek? Részletek itt.

Alkohol nélkül

Fontos, hogy az alkoholizmus kezelése összetett feladat, amelybe beletartozik a testi panaszok gyógyítása mellett a megvonási tünetek enyhítése, a pszicho-szocioterápia és a rehabilitáció egyaránt, és hogy mindezekhez szakember segítségére van szükség. Az alkoholtól nem lehet egyik percről a másikra megszabadulni, mivel a megvonási tünetek akár életveszélyessé is válhatnak.

Az alkoholizmus leküzdéséhez szakember segítségére van szükség
Az alkoholizmus leküzdéséhez szakember segítségére van szükség

Nagyjából 12-48 órával az utolsó pohár letétele után kiürül az alkohol a szervezetből. Ennek hatására eleinte kevésbé erős panaszok jelentkeznek, mint alkoholszomj, kézremegés, izzadás és feszült lelki állapot. Újabb alkoholbevitel nélkül néhány napon belül az esetek körülbelül 15 százalékában kialakul az úgynevezett delírium tremens. Ez a tünetegyüttes mindenképpen kórházi kezelést igényel, mert szövődményei által halált okozhat.

A vészhelyzet elhárítása

A félelmetes állapot közben felléphet alvászavar, szorongás , erős végtagremegés és fokozott verejtékezés, sőt akár alkalmi epilepsziás roham is. A beteg egyre zavartabbá és nyugtalanabbá válik, gyakran hallucinációk is kínozzák, anyagcseréje és immunrendszere teljesen felborul. A vegetatív idegrendszer izgalmi tünetei miatt csak még súlyosabbá válik az érintettek helyzete, akiknél szapora szívverés, magas vérnyomás és láz is gyakran előfordul. Szövődményként tüdőgyulladás, továbbá a keringés, a vesék vagy a máj elégtelensége is kialakulhat.

Delírium tremens esetén tehát intenzív kórházi kezelésre van szükség. A beteg állapota a megfelelő gyógyszerekkel, folyadék- és vitaminpótlással 12-24 óra alatt stabilizálható. Különösen a B-vitaminok hiánya jellemző, amely miatt több esetben marad hátra Korszakov-szindróma a krízishelyzet lezajlását követően. A veszély elhárultával a betegek természetesen függőségük miatt további terápiára szorulnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra