A baba- vagy gyerekcipő beszerzésekor több kérdés is felmerül. Jó lesz-e a használt, örökölt, vagy mindenképp vegyünk újat? Ha új, akkor számít-e a márka, a fazon, a minőség? A Heim Pál gyermekkórház magazinja segít a megválaszolni a felmerülő kérdéseket.
Ilyen cipőt válassz a gyereknek
- Ha belefér a büdzsébe, válassz a gyereknek új cipőt! Minden gyermeknek más a lába, a dőlése, a terhelése és a járása, ezért máshogy tapossa ki, használja a cipőt.
- Fontos, hogy a gyerekcipő megfelelő kialakítású legyen, a lábnak stabilitást adjon. Óvódáskor végéig javasolt a magas szárú, zárt sarkú cipő, szandál viselése. Az így kialakított lábbelik nem engedik bedőlni a bokát, mely melegágya a térd, csípő elbillenésének, illetve az ebből kialakuló derék- és gerincfájdalmaknak.
- Mindig a megfelelő méretet vedd meg neki! Nem jó „a kicsit nagyobbat veszünk, majd belenő” elv.
Amit még megtehetsz a gyerek lábainak egészségéért
- Járjon minél többet mezítláb füvön, kövön, kavicson, változatos felületeken!
- Nyaranta többször is keressetek fel egy-egy mezítlábas tanösvényt! Ezek olyan tematikusan kialakított túraútvonalak, ahol a talpunkat masszírozzák a különböző kövek, kavicsok, tobozok, mulcs vagy farönkök. Túl a masszázs jótékony hatásán, az egyenetlen felületen való járás segíti a lúdtalp és a gerincdeformitások megelőzését, javítja az egyensúlyérzéket és segít a testtartás javításában is.
- Ha lehetőségetek van, érdemes kipróbálni a Kneipp-ösvényeket is, ahol a száraz felületek között vizes zónákat is találtok.
- Kicsi – 3 év alatti – gyerek lábára ne adj gumipapucsot, klumpát! Ezek ugyanis elősegítik a bokák befelé dőlését.