Ezért is történik annyi autóbaleset!

A vezetési idő tíz százalékában nem figyel az útra az átlagos sofőr, mert éppen eszik, a telefonját keresi, SMS-ezik vagy az autórádiót kezeli - derült ki egy amerikai kutatásból. A friss jogosítvánnyal rendelkezők pedig még nagyobb veszélyben vannak.

A Virginiai Egyetem és az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet kutatói az autók belső terébe szerelt szenzorok (melyek például a fékezést, a kormányhasználatot, a sávból való kitérést és egyebeket rögzítettek), illetve videokamerák segítségével vizsgálták a vezetők viselkedését.

A vizsgálat első felében 16-18 éves kezdő vezetők vettek részt, a jogosítvány megszerzése utáni másfél évben. A többi résztvevő (nők és férfiak egyaránt) legalább húszéves vezetési tapasztalattal rendelkezett. A kutatási eredmények alapján az autóvezetők a vezetési idő mintegy tíz százalékában nem az útra figyeltek , hanem egyéb dolgok terelték el a figyelmüket, például a tükrök igazgatása, az evés vagy az út másik oldalán történt baleset. A gyakorlott vezetőknél ezek a pillanatok – a kockázatot megduplázó telefon kivételével – nem fokozták a balesetveszélyt, ám a kezdőknél igen megnövelték. Háromszorosára növelte a balesetveszélyt, ha a frissen vizsgázott sofőr falatozott vezetés közben, négyszeresére, ha SMS-ezett és nyolcszorosára, ha menet közben keresgélt valamit. A figyelmet elterelte az is, ha a tükröket vagy az ablakokat igazgatták, illetve ha a rádiót vagy a légkondicionálót nyomkodták.

Az autóvezetők figyelmetlensége sok balesetet okoz

Maga a telefonbeszélgetés sem a tapasztaltabbak, sem a kezdők esetében nem fokozta a veszélyt. Ám mivel a beszélgetést a telefon keresgélése, felvétele vagy a számok keresgélése, bepötyögése is meg szokta előzni, ezek erősen növelik a balesetveszélyt. A figyelmüket vesztő tizenéves sofőrök sokkal nagyobb valószínűséggel lettek autóbaleset részesei, és gyakrabban esett meg velük, hogy éppen csak sikerült elkerülniük az ütközést – derült ki a tanulmányból. Ütközésnek tekintettek minden olyan eseményt , melyben a jármű egy másik járművel vagy egy másik tárggyal lépett fizikai érintkezésbe, részben vagy egészben a vezető hibájából.

" Veszélyes minden, ami elvonja az útról a figyelmet, ám a kezdő fiataloknál nagyobb a kockázat, mert náluk még nem alakult ki a vezetéshez szükséges egészséges, biztonságos ítélőképesség" – mondta Bruce Simons-Morton, a kutatás vezetője, majd hozzátette: "Az embereknek egyszerűen meg kell érteniük, hogy bármennyire is praktikusak az autókba szerelt technikai találmányok, nem feltétlenül kell ezeket használni. A szülőknek pedig példát kell mutatniuk a gyerekeiknek, tehát az lenne a legjobb, ha ők sem telefonálnának vezetés közben."

A kutatás eredményei és a vizsgálati módszerek pontos leírása a című szaklapban jelentek meg.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Jellemzően erősen felhős vagy borult idő valószínű rövidebb felszakadozásokkal, de főként a déli tájakon hosszabb időre is kisüthet a nap. A déli órákig az északkeleti megyékben még előfordulhat kisebb eső, ónos eső, ezt követően késő délutántól délnyugat felől érkezik az újabb csapadékzóna, zömmel esővel, de a nyugati határvidéken néhol ónos eső sem kizárt. A déli, délkeleti szél a Dunántúl egyes részein és a Dél-Alföldön időnként megélénkül.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1, +6 fok között alakul, de a szelesebb és/vagy naposabb tájakon néhány fokkal melegebb is lehet. Szombaton gyenge vagy mérsékelt melegfronti hatásra készülhetünk, amely megterhelő lehet az arra érzékenyeknek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.