A vérünket akarják: veszélyes élősködők I.

A jó idő eljövetelével egyre több időt töltünk a szabadban. Azt gondolnánk, hogy csak ott támadhatnak minket a rovarok, de ez a nézet tévedés. De nézzük, milyen élőlények támadásával kell szembenéznünk!

A legtöbb élősködő a bőr alatti rétegeket támadja, hiszen vagy a vérünket szívja, vagy a bőr alá helyezi el petéit. Magyarországon is van számos olyan parazita, amely veszélyes lehet az egészségünkre - ezeket gyűjtöttük most össze.

A Lyme-kór könnyen felismerhető hatalmas vörös foltjáról, amely általában a csípés helyén jelentkezik, a szúrást követő általában 36 órán belül, de jelentkezhet még láz, fejfájás, és fáradtság. A betegséget általában antibiotikummal kezelik. Kattintson!

Kullancs

A szabadtéri programok egyik mumusa a kullancs. Valóban nem árt azonban, ha ügyelünk rá, hiszen Magyarországon nem írtható, és csípése Lyme-kórt valamint agyvelőgyulladást okozhat. Az állat a tévhittel ellentétben nem a fákról ugrik, hanem a fűből mászik fel az emberre, csípését általában meleg, védett helyen ejti, ahol először fájdalomcsillapító anyagot fecskendez be, hogy ne érezzük a szúrást, majd vért szív.

Csípésének helyén gyakran allergiás reakció is megjelenik. Az egyik legfontosabb teendőnk azonban az, hogyha észrevesszük, hogy kullancs mászott ránk, igyekezzünk minél hamarabb eltávolítani, lehetőleg úgy, hogy a feje ne szakadjon bele a bőrbe, mert az további problémákat okozhat.

Védekezni ellene úgy tudunk, hogy olyan ruhában megyünk szabadtérre, amely takarja a karokat és a lábakat is, valamint használunk kullancsriasztó spray-ket ruhára vagy testre. Illetve minden kirándulás után vizsgáljuk át alaposan a testünket, hogy nem mászott-e mégis a ruhánk alá a vérszívó.

Fejtetű

A fejtetű , ahogy a nevéből is adódik általában a hajas fejbőrön telepszik meg, de gyakran található nyakon vagy a fül mögötti területen. Ha valakinek tetvei vannak, általában az állatok nyüzsgése miatt folyamatosan viszket a fejbőre, az állandó vakarózással pedig a megsértett bőr fertőzések melegágya lehet, sőt súlyosabb esetben kihullhat az illető haja.

A fejtetű kiirtása nem egyszerű feladat, hiszen nemcsak a kifejlődött egyedeket, hanem azok petéit, a serkéket is el kell tüntetni. Ehhez a művelethez viszont a patikákban is kapható samponokat és speciális fésűt tudjuk használni. Valamint figyelni kell arra, hogy a ruhákat és az ágyneműt is kimossuk. Illetve érdemes átvizsgálni mindenkit akivel egy háztartásban élünk, mert könnyen átmászik az állat egyik emberről a másikra.

Bolha

Népszerű tévhit, hogy a bolha csak az állatokban él meg, ez azonban nem igaz. Az emberek vérével is szívesen táplálkozik a pici élősködő. A bolhacsípés, főleg ha valaki érzékeny rá, komoly bőrpírt és fertőzéseket okozhat.

Hogy ezt a kellemetlenséget megelőzzük, ajánlatos minden háziállatot gondosan élősködő mentesíteni, valamint a kijáró kutyákat és macskákat semmiképpen se engedjük az ágyunkba, sőt, ha lehet, naponta porszívózzuk ki a szőnyeget, hiszen, abban is könnyen megtelepszik az ugró állatka. A csípések enyhítésére pedig használhatunk az irritációt megszüntető krémet vagy gélt.

Méhecske, darázs

A fekete-sárga potrohú méh vagy darázs csípése alapvetően nem szokott nagy gondot okozni, kivéve azoknál, akik allergiásak rá. Megelőzni nagyon nehezen lehet, hiszen ha elhessegetjük az állatot, lehet, hogy felbőszíti a mozgás, és azért támad.

Ha a csípés helye nagyon bedagad, el kell távolítani az esetlegesen bent maradt fullánk darabot, jegelni a duzzanatot, vagy enyhítő krémet vagy gélt használni, illetve antihisztamint szedni a tünetek rosszabbodásának megelőzésére. Valamint fájdalomcsillapításra ibuprofen vagy acetaminofen tartalmú gyógyszert bevenni.

Ha nagy az esélye annak, hogy komoly allergiás reakció léphet fel, akkor ajánlatos beadni az epinefrin tartalmú injekciót. Ha nem tudtuk, hogy allergiásak vagyunk a darázscsípésre, akkor első dolgunk legyen vagy mentőt hívni, vagy minél hamarabb kórházba sietni.

A rovarcsípések nagyon veszélyesek is lehetnek

Bársonyatka

A pici piros állat nem igazi atka, valójában a pókszabásúak családjába tartozik. Magyarországon tavasszal leginkább a törpe- és a közönséges bársonyatka vagy bíboratka gyakori. Általában nem az ember vérével táplálkozik, hanem a testhez tapadva annak feloldott hámsejtjeit és szövetnedveit fogyasztja.

Csípése általában nem fájdalmas, leginkább csak viszket, mégis vörös pöttyöket hagy maga után. Ilyenkor a csípéseket enyhítő krémmel vagy géllel hűsíthetjük az irritált bőrfelületet.

Rühatka

Ha rühfertőzése van valakinek, az komoly bőrproblémákat okoz, ráadásul a sérült bőr, ha találkozik egy másik bőrfelülettel, könnyen átadja a betegséget, így meglehetősen fertőző is. Természetesen hasonlóan fertőző lehet a törölköző, az ágynemű vagy a ruha. Tünetei általában a viszketés, amely éjszakára rosszabbodik, és hetekig nem múlnak el a látható bőrjelek.

Az összetéveszthetetlen bőrtünetek általában az ujjak között, a könyöknél, a térdhajlatnál esetleg a genitáliákon jelennek meg. A tünetek enyhítésére azonban vannak gyógyszerek és krémek, amelyeket orvos ír fel.

A cikk a www.webmd.com összeállítása alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Nyugat felől fokozatosan megnövekszik, megvastagszik a felhőzet, de reggelig nagyrészt a keleti harmadban még csak magasszintű felhőzet lehet felettünk. Az éjszaka második felében csapadékra már elszórtan számíthatunk - főként hazánk nyugati felén. A déli szél fokozatosan mindenütt veszít erejéből, de helyenként élénk, néhol az Észak-Dunántúlon erős széllökések még előfordulhatnak. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 11 és 17 között várható, de a kevésbé felhős, szélvédett északkeleti tájakon ennél akár több fokkal hidegebb lehet. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra