A víz- vagy folyadékvisszatartás, ödémásodás rendkívül kellemetlen tünetekkel járó állapot, melynek lényege, hogy a kötőszövetekben felgyülemlik a folyadék, így az a többszörösére dagadhat.
Miért duzzad meg a láb?
Ödéma, vagyis szövetközti vizenyő akkor alakul ki, ha felbomlik a szövetközti folyadék termelésének és elvezetésének egyensúlya, és emiatt a szövetek közötti térben vizenyő szaporodik fel – világít rá a háttérben húzódó folyamatokra Vaskó Péter, a Kardioközpont specialistája.
A jelenség koncentrálódhat csak egyetlen testrészre, de érinthet több szervet vagy testrészt is. Okozhatják bizonyos betegségek, mint például a májcirózis, a vesebetegség, a láb vénáinak gyengesége vagy szívelégtelenség. Ugyanakkor gyakran banális okokra vezethető vissza, mint például a túl hosszú ideig tartó ülés, a túl sok sós étel fogyasztása, a premenstruációs szindróma vagy a terhesség. Mindemellett mellékhatásként is előfordulhat, hiszen okozhatnak ilyen problémát a magas vérnyomás gyógyszerek, a szteroidok, egyes gyulladáscsökkentők, ösztrogéntartalmú szerek és bizonyos cukorbeteg-gyógyszerek is.
Így enyhítheted a tüneteket
- Vizsgáltasd ki magad! Akár komoly betegség is állhat a háttérben, amit kezelni kell!
- Fogyassz minél több olyan ételt, melyeknek vízhajtó tulajdonságai is vannak. Ilyen a spárga, a hagyma, az uborka, az ananász, a vízitorma, a paradicsom vagy a görögdinnye is.
- Kerüld a sót, használj belőle minél kevesebbet! Ízesíts inkább zöldfűszerekkel!
- Maradj aktív! Mozogj rendszeresen!
- Ha ülőmunkád van, akár az irodai székedben is átmozgathatod a lábaidat. Görgesd néha a lábaidat a lábujjaktól a sarokig és vissza. A láb mindkét végén (lábujjhegy vagy sarok) rövid ideig tartsd megfeszítve a lábad, mielőtt újra visszagördítenéd.
- A Kneipp-kúra, a lábfürdő vagy egy hideg-meleg váltózuhany csodákra képesek vizesedés esetén.
- Igyál eleget! A víz a legjobb választás.
- A talpmasszázzsal is sokat tehetsz a lábaidért.
- Ha lehet, ne tedd keresztbe a lábaid, vagy csak rövid ideig!
- Néha polcold fel a lábaidat!