Utazási betegségek: tippek a rosszullét leküzdésére

Földön, vízen, levegőben – az utazási betegség tünetei bárhol utolérhetnek! Megelőzésre és tűzoltásra is van néhány hatékony tippünk!

A kinetózist, azaz az utazási betegséget nem szabad félvárról venni, hiszen könnyen elronthatja a nyaralást, de egy szimpla vonatút is lehet maga a gyötrelem. A tünetek, azaz az émelygés, a hányás, a szédülés és a fejfájás közlekedési formától függetlenül, bárhol jelentkezhetnek: a kocsiban ülve éppúgy, mint a vonaton vagy a repülőgépen. Sőt, verejtékezés, szagérzékenység és étvágytalanság is jelezheti, hogy a szervezet tiltakozik az utazás ellen.

Tudtad? A Zürichi Egyetem kutatói 59 ezer ember adatainak összevetésekor arra a következtetésre jutottak, hogy a férfiakat és a nőket egészen más betegségek gyötrik utazás közben. A nők általában gyomorfájással, megfázással, illetve húgyúti fertőzésekkel küzdenek, míg a férfiakat inkább a láz és a székrekedés teríti le.

Mi váltja ki a rosszullétet?

Valójában a fül egyensúlyszervének és a szem érzékelésének különbségéből ered: például miközben egy repülőn ülünk, és a telefont bújjuk, a szem nem érzékel mozgást, de az egyensúlyszervünk tökéletesen tisztában van azzal, hogy nagy sebességgel haladunk. A két ellentétes információ beérkezik az agyba, alaposan összezavarva azt, aminek a következménye az utazási betegségként ismert tünetegyüttes.

AZ UTAZÁSI BETEGSÉG FŐ TÜNETE AZ ÉMELYGÉS, HÁNYÁS, HÁNYINGER. FOTÓ: GETTY IMAGES
AZ UTAZÁSI BETEGSÉG FŐ TÜNETE AZ ÉMELYGÉS, HÁNYÁS, HÁNYINGER. FOTÓ: GETTY IMAGES

Néhány egyszerű trükkel könnyedén enyhíthetőek a rosszullétek

Az első és legfontosabb, hogy válasszuk meg, hova ülünk: a kocsiban, buszban előre, a repülőgépen a szárnyak közelébe, a folyosó mellé; a hajón középre, és ha rövidebb az út, tartózkodjunk a fedélzeten. Utazás közben ne olvassunk, ne nyomkodjuk a telefont, laptopot, így az agy nem kap ellentétes információkat, és kisebb lesz az esélye a szédülésnek is. Ha a hajóúton idő közben mégis ránk jön az émelygés, nézzünk ki egy fix pontot, és tartsuk rajta a tekintetünk.

A hirtelen mozgások, a sebességváltozás hatására az ember gyomra könnyen "felkavarodik", ezért tanácsos odafigyelni az utazás előtti, illetve alatti étkezésre. Közvetlenül utazás előtt már ne együnk, az utolsó étkezés pedig ne tartalmazzon nehéz ételeket. Utazás közben is kerüljük a megterhelő falatokat, és semmiképp se fogyasszunk alkoholt. A behűtött italok (elsősorban a víz) segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Van megoldás!

A citromos víz is a segítségünkre lehet a hányinger csillapításában. A friss levegő is jót tesz (persze, ez nem mindenhol megvalósítható), de arra érdemes ügyelni, hogy a szokatlan vagy kellemetlen szagok csak tovább fokozhatják a tüneteinket, így, ha lehetőség van rá, nyissunk ablakot, ha úgy érezzük, egyre rosszabbul vagyunk.

Van, akinek a kocsiban ülve fordul fel szinte percek alatt a gyomra, másoknál a hányinger és a hányás bizonyos betegségek velejárójaként jelentkezik. A következőkben nemcsak azt magyarázzuk el, hogy pontosan miért és hogyan alakul ki a hányinger, de azt is elmondjuk, hogy miként tudjuk enyhíteni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Van, hogy semmi nem segít, és csak gyógyszerrel tudjuk elviselhetővé tenni az utazást, ezért is fontos, hogy mindig legyen nálunk hányinger és hányáscsillapító gyógyszer, az utazási betegségek tüneteinek enyhítésére, valamint azok megelőzésére!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

A rétegfelhőzet szakadozik, csökken, de főként az ország északnyugati, északi harmadán megmaradhat, máshol lesznek kevésbé felhős, napos tájak, illetve időszakok. Késő délután délnyugat felől vastag, zárt felhőzet érkezik. Legfeljebb néhol lehet szitálás, esetleg gyenge eső. A keletiről északkeletire forduló szelet nagyobb területen kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 8 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé hűl le a levegő. A fronthatás tehát állandósult a hétvégére, így a fejfájásra hajlamosak még nem lélegezhetnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra