Valóban a nők beszélnek többet?

Nagyon jól ismerjük a sztereotípiát: a nők beszélnek, csacsognak, be nem áll a szájuk, és egyszerűen muszáj mindent megvitatniuk egymással. Ennek az elképzelésnek a bizonyítására sokan tettek már kísérletet, egy új kutatás azonban más megközelítéssel próbálkozik.

A legtöbb kutatás nem ad egyértelmű választ arra a kérdésre, vajon a férfiak vagy a nők beszélnek többet. Azt sem lehet egyértelműen felvázolni, milyen kommunikációs sémák jellemzőek inkább a férfiakra és melyek inkább a nőkre. Egyes vizsgálatok eredménye szerint valóban a nők a beszédesebbek, mások szerint a férfiak, de vannak olyanok is, melyek szerint semmilyen különbséget nem lehet felfedezni a két nem kommunikációs szokásai között.

Egy ilyen kutatást meglehetősen nehéz elvégezni, hiszen az, hogy ki mennyire sokat beszél, szubjektív. Lehetőség van kérdőívek kitöltetésére, ám a legtöbb embernek nem olyan pontos a memóriája , hogy mindig tökéletesen visszaemlékezzen arra, mikor mit mondott. Ha pedig tudjuk, hogy megfigyelnek minket (vagyis egy kísérletben veszünk részt), jobban megválogatjuk a szavainkat, mint egyébként.

A legújabb kutatás során egy teljesen új megközelítést alkalmaztak: egy okostelefonhoz hasonló készülék valós időben gyűjtött adatokat a felhasználó társas interakcióiról. A kísérlet eredményeit elemezve kiderült, hogy az, hogy egy férfi vagy egy nő beszél többet, erőteljesen függ a környezettől és a kontextustól.

Tényleg a nők beszélnek többet?

A kísérlet során önkénteseket két csoportba osztottak, mindkét csoportot különböző szociális környezetbe osztottak be összesen 12 órás időtartamra. Az egyik csoport tagjainak 12 órán keresztül kellett egy tudományos projekten dolgozniuk, ám szabadon kommunikálhattak egymással. A másik csoport tagjai 12, egyenként egyórás ebédszünet alatt viselték a szerkezetet, ebben az esetben nem volt meghatározva a "keret".

Úgy találták, hogy kötetlen beszélgetések esetében (vagyis, az ebédszünetes csoportnál) a nők és a férfiak között szinte nem is volt különbség: nagyjából ugyanannyit beszéltek, és ez igaz volta hosszabb és rövidebb beszélgetésekre egyaránt. A tudományos környezetben viszont kommunikáltak egymással , a férfiak jóval többet beszéltek, mint a nők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra