Új csodakávé, amitől nem fáj a gyomrunk

Gyomorirritáció 10 kávéfogyasztóból két esetben jelentkezik. Kutatók felfedezték azokat az összetevőket, melyek felelősek lehetnek a gyomorégésért, illetve a gyomorfájdalmakért.

Az Amerikai Kémiai Társaság 239. találkozóján San Franciscóban a Bécsi Egyetem és a Müncheni Egyetem tudósai beszámoltak arról, hogy az eszpresszó, a francia pörkölt kávé, és más, sötétre pörkölt kávéfajták könnyebbek a gyomor számára, ugyanis tartalmaznak savcsökkentő összetevőket. A felfedezés akár a kávék egy új, gyomorbarát generációjához vezethet, mely megőrzi az eredeti kávéaroma gazdagságát.

Becslések szerint az Egyesült Államokban 40 millió ember kerüli, vagy mérsékli a kávéfogyasztást a gyomorfájdalmat keltő hatások miatt. Az orvosok szerint a kávé hatóanyagai serkentik a gyomor savelválasztását, ennek megoldása koffeinmentes kávé fogyasztása, vagy savkötők szedése lehet.

"Néhány gyártó már most is forgalmaz gyomorbarát kávékat, azonban ezek hátránya, hogy a gyártási folyamat során számos olyan összetevő is elveszik, melyet a tudósok hasznosnak ítélnek meg, például a cukorbetegség és a szívbetegség szempontjából" -; mondja Dr. Veronika Somoza, a Bécsi Egyetem munkatársa. - "Ráadásul a kávé íze és illata is változik."

A vizsgálat során a kutatók gyomorsejtekből álló tenyészetet tettek ki a különböző típusú kávék (hagyományos, sötét pörkölt, enyhe, koffeinmentes, gyomorbarát) összetevőinek, így azonosították azokat az anyagokat, melyek serkentik a gyomor sósavtermelését. A megállapítás szerint nincs egy főbűnös, inkább egy keverék tehető felelőssé, azonban kiemelhető a koffein, a katekolok, illetve egyéb alkotóelemek.

A tudósok számára nem várt eredmény volt, hogy az egyik összetevő, az N-metilpiridium (NMP) képes blokkolni a gyomorsejtek sósavtermelését, ezáltal kivédi a gyomorirritációt. NMP csak a pörkölt kávéban található meg, a nyers kávébabban nincs jelen, és a sötétre pörkölt kávé lényegesen nagyobb arányban tartalmazza. Azonban a mennyiséget alapvetően befolyásolja a kávébab fajtája és a pörkölési eljárás. A kutatók remélik, hogy az új főzetet már 2010-ben tesztelhetik önként jelentkezők részvételével.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra