Cukorbetegségre is jó lehet a szemcsepp, amelyet pécsi kutatók fejlesztenek

Szemcseppként zöld hályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén is sikerrel alkalmazható egy idegsejtek által termelt anyag.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei szerint a PACAP elnevezésű neuropeptid oldott formában, szemcseppként alkalmazható lehet zöld hályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén. Elméletüket állatkísérletekkel is igazolták. Eredményeik alapján egy heteken át tartó, szemcseppes kezelés védő hatást tud kifejteni e két kórkép esetében, így a kutatók el szeretnék érni, hogy emberek számára is alkalmassá tegyék az alkalmazását, és az oldott neuropeptides szemcseppből gyógyszerjelölt lehessen. Ezért a PTE nemzetközi szintű együttműködések révén, pályázati források segítségével folytatná a kutatásokat – derül ki a PTE közleményéből.

szemcsepp
Többféle betegség kezelésében is hasznos eszköz lehet a pécsi fejlesztésű szemcsepp. Fotó: Getty Images

Mit tudunk a PACAP-ról?

A PACAP elnevezésű neuropeptid segítségével következtetni lehet egy-egy betegség lefolyására, prognózisára, továbbá új terápiás beavatkozásokat is tervezhetnek segítségével. A vegyületet több mint harminc éve fedezték fel, azóta pedig bizonyították idegvédő és általános sejtvédő hatását. Jelenlétét több emberi szövetben és sejtben is igazolták, míg hatásait és jelentőségét a pécsi orvoskaron is több évtizede vizsgálják. A pécsi szakemberek legfrissebb kutatásaik során számos felfedezést tettek arra vonatkozóan, hogy a neuropeptid szövetekben észlelhető mennyisége hogyan változik az egészséges és beteg emberekben, továbbá klinikai alkalmazhatóságára is folytatnak biztató kísérleteket.

A kutatók kimutatták: várandósokban és szoptatós anyákban megemelkedik a PACAP szintje, igazolták jelenlétét az anyatejben, aláhúzva a peptid élettani szerepének fontosságát. Parkinson-betegeknél csökken a peptid szintje, míg stresszfolyamatokban emelkedik, azaz azoknál a kórképeknél, amelyek akut stresszes állapotot jelentenek a szervezet számára. Ilyen lehet például egy vérzés, vagy akár egy akut miokardiális infarktus. Ezeknél általában emelkedettebb szintet találnak, míg a krónikus, hosszan tartó betegségek esetében pedig – ilyen a Parkinson-kór is – alacsonyabbat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +13 °C

Továbbra is többnyire felhőtlen vagy derült marad az ég, majd az éjszaka második felében a nyugati tájak fölé felhőzet érkezik, ami helyenként meg is vastagodhat. Csapadék legfeljebb a nyugati határvidéken fordulhat elő hajnaltól. A légmozgás nagyrészt gyenge vagy mérséklet marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 10 és 18 fok között valószínű, de a derült, hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatással ma még nem kell számítani, az előrejelzések szerint ugyanakkor a jövő hét elején várható egy hidegfront, amely néhány fokos lehűlést hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra