Van, ahol így idéznek elő esőt

Kína vegyszerekkel próbál esőt generálni, hogy megvédje a gabonatermést az intenzív aszálytól. Az ország soha nem látott vízhiánnyal küzd a minden eddiginél is forróbb és szárazabb nyár miatt.

Kínában 61 évvel ezelőtt kezdték el regisztrálni hivatalosan a csapadékok mennyiségét és a hőmérsékleti adatokat. Azóta az idei a legszárazabb és legforróbb nyár az országban. A mezőgazdasági termények Európa jó részéhez hasonlóan ott is kiszáradtak, a víztározókban pedig a megszokotthoz képes csak feleakkora a vízszint.

gabona, aszály, eső, Kína
Kínában vegyszerrel csinálnak esőt, hogy megvédjék a gabonát az aszálytól. Fotó: Getty IMages

Sámán és esőtánc helyett vegyszerek

A Deutsche Welle riportja szerint a dél-kínai rizsföldek felett vegyszerrel próbálnak esőt csinálni, míg a növényeket vízvisszatartó szerrel permetezik le, amellyel a párologtatásukat fogják vissza. Ez a térség Kína rizstermesztésének 75 százalékát biztosítja, de globálisan is fontos terület. Ha a szokásosnál kisebb a betakarított rizs mennyisége, azt a világgazdaság is megérzi. 

Esőfakasztással az összefoglaló szerint 52 országban foglalkoznak. A legnagyobb szereplő Kína, ahol államilag koordinált az „esőcsinálás”, és százmilliókat költenek rá, hogy az aszállyal sújtott mezőgazdaságot támogassák az így előidézett öntözéssel, illetve a nagyvárosok katasztrofálisan agyonszennyezett levegőjét kimossák néha egy kiadós esővel.

Hiába az eső, továbbra is bajban a Velencei-tó.

A felhőmagvasítás a megoldás

A csapadékképződést az eddig is használt, felhőmagvasítás módszerével befolyásolják. Ennek során rakéták, illetve repülőgépek ezüst-jodiddal, folyékony nitrogénnel vagy fagyasztott szén-dioxiddal bombázzák az eget. Ezen anyagok hatására a felhők részecskéi körül kicsapódik a nedvesség, a képződő vízcseppek pedig a gravitáció hatására a földre hullanak.

Az eljárás egyéb régóta gyakorlat az országban. A 2008-as pekingi olimpia és a 2010-es sanghaji világkiállítás alatt is alkalmazták, ugyanígy fontos politikai vagy sportesemények alkalmával is bevetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra