Reménysugár a nyelv- és mandularákos betegeknek

A humán papillomavírus (HPV) következtében kialakuló mandula- és nyelvrákok jól reagálnak a jelenlegi kemoterápiára és sugárkezelésre, ám a nagy mennyiségű EGFR növekedési faktort kifejező tumorok nehezen kezelhetők és kórjóslatuk is a legrosszabb.

Erről számolnak be a Michigani Egyetem kutatói két különböző tudományos cikkben is, melyek a Journal of Clinical Oncology májusi online, majd júliusi nyomtatott számában jelennek meg.

"Ezen ráktípusok esetében rendkívül agresszív kemoterápiát alkalmaznak, ezért fontos, hogy azonosítsák a kezelésre várhatóan jól reagáló betegeket, hiszen náluk nincs szükség olyan intenzív terápiára" - mondta el Thomas Carey a fej-nyak táji onkológia program társigazgatója, egyben mindkét közlemény utolsó szerzője. A rosszul kezelhető daganatok ellen a szakember szerint új módszereket kell bevetni.

Vizsgálatuk során 66 előrehaladott oropharingeális (mandula-, illetve nyelvgyöki) rákban szenvedő betegnek adtak kezdetben kemoterápiát. Az első kezelésre jól reagáló betegek (54-en) további kombinált kemoterápiát és sugárkezelést kaptak, míg a többieket (11 beteget) megoperálták. Az 54 jól kezelhető beteg 62 százaléka ma tumormentesen él, 73 százalékuknak pedig minden szervük hiánytalanul megvan. A 11 műtött beteg közül csak négy túlélő maradt.

"A legtöbb beteg számára a kombinált kemo- és radioterápia hatékony volt. Néhányan azonban nem reagáltak rá, ezért következő lépésként olyan molekulákat próbáltunk találni, melyek segítségével azonosíthatók a kezelésre jól reagáló betegek a daganat biológiája alapján" - magyarázta Carey professzor.

A kutatók megállapították, hogy a tumorok 64 százaléka HPV-pozitív. Csaknem minden HPV-pozitív daganatot sikerült a kezdeti kemoterápiával kezelni, és az ilyen betegek 78 százaléka szerveinek megőrzésével élte túl a betegséget. A 15 HPV-negatív betegből mindössze négyen maradtak életben. Az EGFR növekedési faktort is kifejező betegek kórjóslata még rosszabb volt. A két biomarker kombinációja megbízhatóan jelezte a terápia sikerét. Az EGFR kifejezése rosszat jelentett, ám ha egyidejűleg HPV is jelen volt, az némi védő hatást fejtett ki, mondta el Bhavna Kumar, mindkét cikk vezető szerzője. A kutatócsoport azt is kiderítette, hogy a p53 fehérje alacsony szintje és a nagy mennyiségű BCLXL fehérje szintén rossz prognózist jelentett.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra