Ne habozzon vért adni!

Régóta tudjuk, hogy a véradással életeket menthetünk, de egyre több tudományos bizonyíték mutat arra is, hogy a véradás a donor egészségi állapotára is jó hatással lehet.

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a véradás csökkenti a szívroham és a daganatos megbetegedések kialakulási esélyét, sőt még fogyaszt is, mivel négy és fél deci vér adásával 650 kalóriától szabadulhatunk meg. Ezek a kutatási eredmények a tudósok reményei szerint megnövelhetik a brit vérbankok forgalmát, mivel a szigetországban naponta körülbelül 7000 egység vér fogy.

A véradás jótékony egészségügyi hatásai valószínűleg a szervezet vasszintjének csökkenéséből származnak, a vas ugyanis nagyban befolyásolja azt, hogy vérünk mennyire sűrű és mennyire hajlamos a tapadásra. A magasabb vastartalmú vér a felgyorsítja a koleszterin oxidációját, ami a vérsűrűség befolyásolásával károsíthatja az érfalakat, ez pedig növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulási esélyét. Mivel a véradással vérünk vastartalmának egy részétől is megszabadulhatunk, rendszeres véradással segíthetjük, hogy vérünk hígabb maradjon és a koleszterin ne károsítsa az artériákat.

A vizsgálatot végző tudósok 43 és 61 év közötti önkénteseket megfigyelés alatt tartva rájöttek, hogy a félévente rendszeresen vért adók körében sokkal kevesebb szívroham és agyvérzés fordul elő, mint azoknál, akik ritkábban, vagy egyáltalán nem adnak vért. A című tudományos szaklapban megjelentek szerint a 2682 finn férfi részvételével készült kutatás adatai szerint a véradás akár 88 százalékkal is csökkentheti a szívroham kialakulási esélyét.

Sőt, egy a Journal of the National Cancer Institute-ban publikált tanulmány arra is rámutat, hogy a vérben található vas kapcsolatban lehet a daganatos betegségek kialakulásával is, mivel felerősíti a szabadgyökök egészségkárosító hatásait. Ezzel kapcsolatosan is végeztek egy kutatást, amelyben 1200 önkéntes vett részt és amiből kiderült, hogy a félévente vért adók esetében sokkal ritkábban alakulnak ki daganatos betegségek, mint azoknál, akik nem adnak vért. Ez nagy valószínűség szerint szintén a csökkent vasszintnek köszönhető. "A hangsúly mind a két esetben a rendszerességen van, vagyis az egyszeri véradás nem hozza meg a kívánt eredményt" - írják a szakértők.

A véradás másik nagy előnye, hogy kalóriát is égethetünk vele. A véradást követően szervezetünk 48 órán belül pótolja a vérmennyiséget és 4-8 hét alatt a vörösvérsejteket. A Kalifornia Egyetem tudósai állítják: minden négy és fél deci vér után szervezetünk 650 kalóriát éget el azzal, hogy pótolja a levett vért. Bár ez sokak szemében vonzóvá teheti a véradást, a szakértők szerint ennél sokkal fontosabbak az emberbaráti szempontok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra