Miért csípnek a bogarak?

Biztosan mindenkinek feltűnt már, hogy egyesek képesek az egész nyarat végigcsinálni egyetlen szúnyogcsípés nélkül, míg mások folyamatosan kénytelenek vakarózni, és egy erdei séta után nem győzik kiszedni magukból a kullancsokat. De miért van ez így?

A csípős rovarok és bogarak, például a szúnyogok vagy az atkák, az ember által kibocsátott kémiai jelek alapján találják meg áldozatukat. Ezek az illékony szerves vegyületek (VOC) a bőrön lévő mikrobák által termelődnek azok anyagcseréje által. Tehát a kibocsátott „illat” nagyban függ az ember bőrének milyenségétől.

A bőr mirigyei testtájanként változóak, ahogy a bőrön tenyésző mikrobák is. Az ember szaga több mint 400 vegyületből tevődik ki, az arra vonatkozó kutatások, hogy ezek közül melyek vonzzák a különböző élősködőket, még nagyon gyerekcipőben járnak.

A szúnyog a bőrünk által kibocsájtott illat alapján talál meg minket

Egy vizsgálat egyértelmű bizonyítékot talált arra, hogy például az egyik afrikai maláriát hordozó szúnyogfaj által vonzónak talált emberek bőrén lévő baktériumok merőben különböztek azoktól, amik a szúnyogok által kevésbé, vagy egyáltalán nem preferált emberek bőrén találhatóak.

Bár a bűnfelderítésben még nem lesznek képesek használni, de nagyon úgy néz ki, hogy az ujjlenyomatokhoz hasonlóan minden ember egyedi VOC-profillal rendelkezik. És az is biztosnak tűnik, hogy a rovaroknak is meglehetősen különböző receptoraik vannak, azaz más és más az „ízlésük”. Ennek a két ténynek a kombinációjából alakul ki az, hogy valakit mennyire kínoznak a szúnyogok nyáron és másokat miért nem piszkálnak egyáltalán.

Az, hogy az egyedi szagunk hogyan alakul ki, sokban függ például az étrendtől. De a témában további kutatásokra van szükség. Természetesen nem elsősorban az emberi kényelemről van szó, az ilyen irányú kutatások azért fontosak, mert ezek a rovarok és bogarak gyakran terjesztenek komoly, sőt esetenként halálos betegségeket.

A rovarcsípések általában csak enyhe panaszt okoznak, de többnyire gyermekek esetében találkozhatunk súlyosabb válaszreakciókkal is. A duzzanat, vörösség és viszketés kezelésével kapcsolatban az allergológus ad hasznos tanácsokat .

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra