Megfejtették, miért a jobbkezesek vannak többen

A világon tízből kilenc ember jobbkezes - hogy ez pontosan miért alakult ki, az régóta foglalkoztatja a kutatókat, más főemlősök esetén ugyanis nincs domináns kéz.

Kétbalkezes - mondják az ügyetlen emberre, arra utalva, hogy mindkét végtagját úgy használja, mintha az a kevésbé domináns lenne számára. A valóságban ugyanakkor mindenkinek van egy ügyesebb keze, az emberek többségének - nagyjából a 90 százaléknak világszerte - pedig ez a jobb. Régóta vizsgálják, hogy ez mire vezethető vissza, és egyáltalán miért van szükségünk egy domináns kézre, ez ugyanis a főemlősök körében nem jellemző. A legújabb kutatások - melyekről az Origo cikke számolt be - az ősi fogazat alapján vizsgálták a jobbkezesség kialakulását.

A balkezesek között sok a pszichés zavarokkal küzdő ember, például a skizofrén, és hajlamosabbak a kedélybetegségekre és depresszióra is. Az erről folyó kutatások eredményeit az alábbi cikkünkben összegeztük!

Mikortól lettünk jobbkezesek?

Az agy két féltekéből áll, melynek bal oldala irányítja a nyelvet és a motoros készségeket, míg a jobb félteke felel a látással és a térérzékeléssel kapcsolatos feladatokért. Kizárólag az emberekre jellemző, hogy bizonyos kognitív funkciók az egyik vagy a másik oldalra koncentrálódnak, ez pedig a jobb gondolkodási képességekhez is hozzájárul. Kérdés, hogy a kézpreferencia szerepet játszott-e az agy feladatainak ilyen jellegű felosztásához?

Tízből csupán egy ember balkezes, a jobbkezesek dominanciája az ősidőkig nyúlik vissza
Tízből csupán egy ember balkezes, a jobbkezesek dominanciája az ősidőkig nyúlik vissza

Ehhez a kutatók a legelső, ember által készített kőszerszámokat vizsgálták, amelyek nagyjából 3,3 millió évvel ez előttről származnak Afrikából, a mai Kenya területéről. Más fajokkal összehasonlítva az ember a szerszámkészítés folyamán jóval inkább a jobb kezére hagyatkozik. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a bal és a jobb agyfélteke az ellenkező oldali motoros funkciókat koordinálja.

A Journal of Human Evolution folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kézpreferenciát a fogak vizsgálatával is meg tudták állapítani ezeknél az évmilliókkal korábban élt embereknél. A fogak ugyanis nagy mennyiségben megmaradtak az ősmaradványokban, és megőrződtek rajtuk azok a karcolások vagy "barázdáltság", amely utalhat rá, hogy az illető bal-, vagy jobbkezes volt-e. Ezek a barázdák akkor keletkeztek, amikor a Neander-völgyiek a fogaik közé szorítva munkáltak meg bizonyos anyagokat, így a mozdulatokból rekonstruálható volt az is, hogy mindezt melyik kézzel végezték. Ez alapján arra következtetnek, hogy már a Homo nemzetség is jobbkezes volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felfedezés nemcsak a jobbkezesség legősibb bizonyítéka, hanem azért is jelentős, mert arra utal, hogy az agy szerveződésének jelentős szintje már legalább 1,8 millió éve lezajlott az emberősöknél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +0 °C

Többnyire borult idő várható. Délelőtt csak kisebb körzetekben, később már nagyobb területen, főként nyugaton és délen szakadozik, csökken a felhőzet, de akkor is csak átmeneti jelleggel. Kora délelőttig a Dunántúlon, a Duna-Tisza köze déli felén fordulhat elő eső, emellett északkeleten néhol hószállingózás, havas eső is kialakulhat. A déli, délkeleti szél helyenként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 1 és 9, késő este -1 és +4 fok között alakul. Úgyhogy ezúttal a melegfrontra érzékenyek készülhetnek tünetekre – ez a teljes hétvégére igaz lesz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra