A nemzetközi kutatócsoport arra volt kíváncsi, mikor vagyunk a legmotiváltabbak, mikor vagyunk készek akár nehéz döntéseket is meghozni az egészségünk érdekében. "A kutatásunk középpontjában az az elképzelés állt, hogy az egészségünkre vonatkozó döntéseinket akkor hozzuk meg, ha veszélyben érezzük a biztonságunkat" - írták a kutatás szerzői, Monika Lijsakés Angela Y. Lee a Journal of Consumer Research című lapban.
Az egyik kísérletben például arra kérték a résztvevőket, hogy olvassanak el egy írást a vesebetegség veszélyeiről, illetve a szűrővizsgálatok fontosságáról. A tanulmányban kiemelték a vesebetegségek genetikai meghatározottságát is. Úgy találták, hogy akinek a családjában már előfordult vesebetegség, vagyis erőteljesebb érzelmekkel (leginkább félelemmel) fordul az írás felé, nagyobb valószínűséggel mondta azt, hogy részt fog venni szűrővizsgálaton, mint az, aki egészségesnek érezte magát és egyáltalán nem félt a betegségtől.
Egy másik kísérletben egészséggel és életmóddal kapcsolatos kérdőívet kellett kitölteni a résztvevőknek, vagy azelőtt, hogy edzettek, vagy pedig választották a fényvédőt, vagyis a viselkedésükre inkább az óvatosság volt a jellemző.
"Ha valaki veszélyben érzi magát, kimerült, fáradt vagy nem érzi magát tökéletesen egészségesnek, inkább a biztonságra törekszik, ezért olyan termékeket választ, olyan döntéseket hoz, mely hosszabb távon előnyükre válnak, megvédik őket vagy amelyektől biztonságban érezhetik magukat" - írták a szerzők.