Így hat a placebo!

A gyógyszerek meggyógyítják a betegeket, de a páciensek az őket kezelő orvosok kedvességéből és bölcsességéből is profitálhatnak - derül ki a placebo hatását vizsgáló ausztrál tanulmányból.

A Sydney Egyetem kutatója, Damien Finniss által vezetett nemzetközi kutatócsoport az 1700-as évekre visszamenőleg vizsgálta a kontroll vizsgálatokban alkalmazott placebók hatásáról készült tudományos kutatásokat. Eredményeik azt mutatták, hogy a placebók nem csak önmagukban segíthetnek, hanem sok orvosi gyakorlat - például a gyógyszer egyszerű beadása - is hasonló megnyugtató hatást gyakorolhat.

"Sokan még mindig azt hiszik, hogy a placebo olyan hatás, amely néhány emberben jelentkezik, amikor álgyógyszert vagy kezelést kapnak, általában az új kezelések hatékonyságának tesztelése közben" - nyilatkozta Finnis. "Mi azonban túlléptünk ezen."

Finniss elmondta, a The Lancet folyóiratban publikált vizsgálat azt mutatta, hogy az elmére is kiterjedő kezelések a szervezet természetes gyógyító mechanizmusát is ösztönözheti.

"Nem feltétlenül van szükség cukros tablettára ahhoz, hogy kiváltsuk a placebo hatást. Kutatásunk arra derített fényt, hogy a placebo hatás rutin orvosi gyakorlatok során is megmutatkozhat számos különböző betegség esetén - ezek a hatások pedig terápiás értelemben hatékonyak és erősek lehetnek."

Baktériumokkal termeltetnek gyógyszert

Finniss elmondta, egyes tanulmányok azt mutatták, hogy azok a betegek, akik eleinte fájdalomcsillapítót, majd placebót kaptak, a továbbiakban is a fájdalom enyhüléséről számoltak be, és ezt az eredményt az agyi szkenek is megerősítették. Egy másik kutatásból az derült ki, hogy a betegeknek jobbat tett az orvos által személyesen beadott gyógyszer, mint ugyanaz a gyógyszer egy automatikus infúzióból.

"Nem feltétlenül van szükség álgyógyszerre a placebo hatás jelentkezéséhez" - állítja Finniss. A kutató szerint a kezelés közege gyakran legalább ennyire fontos.

Mi történik azonban akkor, ha nem nagyon hiszünk abban, hogy az orvos képes meggyógyítani bennünket?

"Elméletileg ez esetben az a veszély fenyeget, hogy kisebb placebo hatás jelentkezik" - állítja Finniss.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

Képgaléria: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra