Hogyan lehetünk okosabbak?

A Stanford University kutatói meglepő eredménnyel álltak elő: szerintük okosabbá lehet tenni az embereket azzal, ha agyukat egy plasztikus, gyermekkori állapothoz hasonló állapotba helyezik.

Kutatásaik során a PirB proteinnel kísérleteztek, amely az állati agysejtekben segíti a képességek gyors előhívását, ugyanakkor megakadályozza az új képességek elsajátítását. Ha a receptor munkáját megzavarjuk, az agy képes gyorsabban kapcsolatokat létrehozni. Mindez a kísérletekből is kiderült, amelyek során a tesztállatok sokkal gyorsabban tudtak alkalmazkodni ahhoz a helyzethez, amikor csak egyik szemüket használhatták. Azon állatok, amelyekben a PirB molekula működését nem nyomták el, nem tudtak olyan jól alkalmazkodni.

Dolgozz tovább, én álmodom! - lehetne a jelszava annak a friss kutatásnak, amely szerint egyáltalán nem baj, sőt jót is tesz az agyműködésnek egy kis álmodozás. A folytatásért kattintson ! A molekula működésének elnyomásával a gyerekkorban van, vagy egy alkalmazkodó mechanizmus következtében válik ilyenné, vagy amikor maximalizálnia kell a megmaradt agyi funkciókat egy súlyos fejsérülést követően.

Gyermekkori állapotban befogadóbb az agyunk

A Neomatica szaklapban közölt tanulmány nem csupán terapeutikus haszna miatt fontos, hanem azért is, mert előremutat az agy- és képességfejlesztő gyógyszerek irányába. Korábbi kísérletek során például kiderült, hogy a PirB emberekben megtalálható változata, a LilrB2 szerepet játszik az Alzheimer-kór kialakulásában is (miután a kutatók rájöttek, hogy az Alzheimer-kórosokban megtalálható amiloid béta protein hozzákapcsolja magát a LilrB2-höz).

Az emberi tesztek engedélyeztetését követően a kutatók előtt álló következő feladat az, hogy rájöjjenek: melyik emberi protein felelős a neuroplaszticitás kialakulásáért, szervezetünkben ugyanis öt variánsa van mindezen fehérjének és akár ezek tetszőleges kombinációja is felelős lehet az állapotért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra