Ez a jó emlékezet titka

Ha emlékezni akarunk valamire, hangosan ki kell mondanunk, állítja egy új kanadai tanulmány. A Montreal University 44 önkéntessel végzett anyagából kiderül, hogy azon emberek memóriája, akik hangosan kimondják mindazt, amire emlékezniük kell, sokkal jobb azokénál, akik csendben teszik mindezt.

A tanulmány alapjául szolgáló vizsgálat során az önkénteseknek szavakat mutattak egy képernyőn, ezek megjegyzéséhez pedig négyféle módszert kellett kipróbálniuk: hang és ajakmozgás nélkül elolvasni a szavakat; úgy olvasni a szavakat, hogy közben ajkaikkal formálják a szavakat, tehát gyakorlatilag hangtalanul, de kiejtik azokat, hangosan felolvasva a szavakat, illetve valaki más jelenlévőnek felolvasni a szavakat a képernyőről.

A mért adatok szerint azokra a szavakra emlékeztek a legjobban, amelyeket másnak olvastak fel, a következő legjobb megoldás pedig az volt, amikor hangosan, maguknak olvasták fel az egyes szavakat.

Bár egyelőre nincs olyan varázsszer, ami segítene megvédeni és felturbózni a memóriát, számtalan olyan élelmiszer létezik, amit ha beiktatunk étrendünkbe, javíthatjuk emlékezőképességünket. Olvassa el, mik ezek! A kutatást vezető Victor Boucher professzor szerint az, hogy artikulálunk, de nem ejtünk ki semmit hangosan, olyan hatást kelt, amely fokozza emlékezőtehetségünket – ha pedig ehhez beszédet is létrehozunk, akkor még többre tudunk emlékezni. Az pedig, hogy emlékezőtehetségünk akkor a legjobb, ha másnak olvassuk fel a szavakat, arra utal, hogy agyunk képes ezen emlékmorzsához kapcsolni a kommunikáció során történő különböző ingereket is .

A Consciousness & Cognition szakfolyóiratban publikált tanulmányból tehát kiderül, hogy minél többféleképpen dolgozunk a megtanulandó információn – artikulációval, hangos beszéddel, más felé forduló kommunikációval -, annál könnyebben emlékszünk rá.

Mondja ki hangosan, amit meg kell jegyezni

Egy második kutatásuk is kapcsolódik ehhez: a vizsgálatot jelentés nélküli, halandzsa szavakkal is elvégezték. Ezekre akkor sem lehetett könnyebben emlékezni, ha az előbb említett három tényező mindegyike igaz volt, mivel ezen szavak nem szerepeltek az önkéntesek hosszútávú memóriájában, tehát nem is lehetett mire emlékezni. A kutatók hozzátették: mindezen trükköt érdemes kipróbálni a hamarosan beköszöntő vizsgaidőszak előtt.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra