Csökkenti a szívroham kockázatát az influenza elleni oltás?

Egy új brit tanulmány szerint az influenza elleni oltás megvédhet a szívrohamtól, sőt minél korábban adják be az influenzaszezon előtt, annál nagyobb a védő hatás. A kockázat csökkenése akár a 19 százalékot is elérheti.

A. Niroshan Siriwardena, a Lincolni Egyetem családorvos professzora, munkatársaival összesen több mint 78 ezer angol és walesi beteg adatait elemezte, akik közül körülbelül 16 ezren szenvedtek el szívrohamot. A szívrohamon átesett betegek körében közel 8500-an kaptak influenza elleni védőoltást.

A tanulmányból azt a következtetést vonták le, hogy az oltás 19 százalékkal csökkentette a szívroham előfordulását, mivel az oltottak körében ennyivel ritkábban fordult elő ilyen esemény. A szakemberek szerint azonban az adatok alapján nem lehet hasonló következtetést levonni, mivel nem mérték fel a többi kockázati tényezőt a betegek körében. Emiatt nem beszélhetünk ok-okozati viszonyról, csak összefüggésről.

"A tanulmány azonban jó időben jelent meg, mert szeretnénk arra biztatni az embereket, hogy oltassák be magukat influenza ellen" - mondta el Dr. Harlan Krumholz, a Yale Egyetem kardiológus professzora. "Az eredmények alátámasztják azt a tényt, hogy az oltás jótékony hatású."

Az Amerikai Szív Szövetség és az Amerikai Kardiológusok Szövetsége mind a szívbetegek, mind a szívroham szempontjából magas kockázati csoportba tartozók számára ajánlja az influenza elleni oltást. Ezt azzal indokolják, hogy a fertőzés hatására megrepedhetnek a koszorúerekben található plakkok, és így kialakulhat a szívroham. A gyulladás tovább fokozza a kockázatot.

A Canadian Medical Association Journal folyóirat szeptemberi számában megjelent tanulmány elkészítése során a brit kutatók az angol és walesi népesség körülbelül 5 százalékát vizsgálták, a páciensek 40 év felettiek voltak, és legalább 5,5 éves kórtörténettel rendelkeztek. A 16 ezer, szívrohamon átesett beteget egy 63 ezres kontrollcsoporthoz hasonlították, és azt is vizsgálták, hogy a pneumococcus elleni oltás befolyásolja-e a kockázatot - ilyen összefüggést azonban nem találtak. Krumholz szerint ennek oka az, hogy az influenzával ellentétben a pneumococcus-fertőzések viszonylag ritkák, így ebből nem lehet következtetéseket levonni.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra