Az agyrázkódás később Alzheimer-kórt is okozhat

A legújabb kutatások szerint az enyhe kognitív zavarral élő, korábban súlyos agyrázkódást elszenvedett idősek esetében nagyobb arányban fordulnak elő az Alzheimer-kórral is összefüggésbe hozható fehérjelerakódások.

A című orvosi szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint potenciális kapcsolat lehet a feji traumás sérülések és a későbbi elbutulás között.

A Mayo Klinika tudósai összesen 589 idős, 70 és 89 év közötti önkéntest vizsgáltak meg, akikkel számtalan kognitív- és memóriatesztet végeztettek el, majd olyan agyi vizsgálatoknak vetették alá őket, amik mind az agyi struktúráról, mind az anyagcsere-folyamatokról pontos képet adtak.

A tesztek alapján kiderült, hogy a résztvevők közül 448-nál semmiféle memória- vagy kognitív zavar nem állt fenn, 141-nél azonban enyhe kognitív fogyatékosságokat tártak fel a vizsgálatok. Nagyjából ennyi volt azoknak a száma is, akiknél súlyos, memória- és eszméletvesztéssel, vagy kórházi ápolással járó agyrázkódás lépett fel korábban. Az agyrázkódásos baleset idején a résztvevők átlagéletkora férfiak esetében 21, a nők esetében 32 év volt.

A vizsgálatok szerint csak a a kognitív zavarral élők agyának volt magasabb az amiloid-szintje (az amiloidok egyfajta rostos fehérjék).

A szakértők úgy gondolják, hogy a kognitív zavarral élők csoportjában a magasabb amiloid-szint lehet a felelős a neuronokon lévő axonok mielinhüvelyének sérüléseiért. Az amiloid-lerakódást már többször összefüggésbe hozták súlyos idegrendszeri megbetegedésekkel, például az Alzheimer-kórral is. A feji traumák és az Alzheimer-kór között párhuzamot húzó vizsgálatok azonban eddig nem vezettek egyértelmű eredményre.

Bár a feji traumák előfordulása korrelált a magasabb amiloid-szinttel az enyhe kognitív zavarral élők esetében, a memóriáért felelős hippokampusz térfogatának csökkenésével és az elégtelen agyi anyagcserével nem.

Vajon ez azt jelenti, hogy az amiloid felhalmozódása okozná az enyhe kognitív rendellenességet? Ha ez így lenne, akkor különbség lenne a korábban agyrázkódást szenvedők és azok között, akiknek kórtörténetében nem szerepelt az agyrázkódás. Ilyen különbségek azonban nem mutatkoztak sem az egészséges, sem a kognitív zavarokkal élők esetében.

Mivel a résztvevők nagyjából azonos korban szenvedték el az agyrázkódást , így a baleset óta eltelt idő közti különbségek sem jelentenek magyarázatot. A tudósok ezek alapján szinte bizonyítottnak látják a feltételezést, mely szerint a súlyos agyrázkódásos balesetek a későbbiekben komoly neurológiai panaszokat, sőt, végzetes betegségeket okozhatnak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte körülbelül 37 millió ember szenved demenciában, amit az esetek többségében Alzheimer-kór okoz. A népesség elöregedésével ez a szám a becslések szerint gyors növekedésnek fog indulni a következő 20 évben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra