Gyakori viszketés ágyéktájékon: mi lehet a baj?

Az ágyékviszketéssel néhányszor mindenki találkozik élete során. Nem meglepő, hogy ez a testtájék érzékenyebb a többinél, éppen ezért ha gyakran tapasztaljuk, hogy viszket, érdemes minél hamarabb utána járni az okoknak.

Dr. Joshua Zeichner, a Mount Sinai Hospital bőrgyógyásza szerint a viszketésnek több oka is lehet, és ezek közül néhányat kifejezetten könnyű kezelni, mert akár például egy rosszul megválasztott mosószer vagy kozmetikum is állhat a hátterében. Ugyan akkor léteznek komolyabb kiváltó tényezők is, mint például egy nemi betegség vagy valamilyen krónikus bőrbetegség.

A viszketés és a kiütések gyakran együtt jelentkeznek a bőrön. Ez azonban nem minden esetben van így.

Gomba és gyulladás is lehet a bűnös

Van, amikor a nem megfelelő higiéniás szokások állnak a háttérben. Bár több bőrgyógyász szerint sem feltétlenül muszáj mindennap zuhanyozni, az ágyék területének mindennapos tisztán tartása fontos. Ezen a részen ugyanis a verejték és a nedvesség olyan mikrokörnyezetet teremthet, amelyben különféle kórokozók sokkal könnyebben elszaporodnak. Ezek bőrirritációt, viszketést, bőrfertőzéseket illetve kellemetlen szagok kialakulását is okozhatják. Állhat a háttérben gombásodás is, ilyenkor általában kiütések is megjelennek a bőrön. A gombásodás kialakulásának esélyét megnöveli, ha például edzés után még sokáig rajtunk van az átizzadt ruha, illetve túl szoros alsóneműt, edzőruhát hordunk. A bőrgombásodás kezelésére már számos hatékony, recept nélkül is kapható szer létezik, de az ágyék környékén jelentkező feltételezett bőrgombát érdemes bőrgyógyásznak megmutatni, hogy biztosak lehessünk abban, hogy nem diagnosztizáltuk félre magunkat.

Van, amikor a viszketés hátterében a bőr kidörzsölődése áll, ez általában olyanoknál alakul ki, akiknek járás, futás közben összeérnek a combjai. A kidörzsölődés miatt felborulhat a bőrflóra egyensúlya, és a bőrön apró repedések, illetve gyulladás alakulhat ki. Apró vörös kiütések is megjelenhetnek, illetve hámlás is kialakulhat. A viszketés oka lehet úgynevezett intertrigo is, amely gyakran alakul ki olyan bőrfelületeken, amelyeket gyakran nedvesít át izzadság. Ilyenkor nyers, vörös, viszkető, szúró érzést keltő kiütés alakul ki. Az intertrigóra orvos javasolhat antibakteriális vagy gombaölő kenőcsöt.

Számos dolog állhat a viszketés hátterében. Fotó: Getty Images
Számos dolog állhat a viszketés hátterében. Fotó: Getty Images

Allergiás reakció és herpesz is állhat a háttérben

A viszketést okozhatja kontakt dermatitisz is, ami olyankor alakul ki, amikor a bőrünk valami olyasmivel érintkezik, ami allergiás reakciót vált ki. Ez lehet valamilyen élelmiszer, textil, fém, illatanyag vagy egyéb vegyi anyag. Ilyenkor vörös, erősen viszkető, duzzadt kiütés alakul ki, amiből egyes esetekben átlátszó vagy sárgás folyadék ürülhet, és nem ritka, hogy a kiütések a test más részein is megjelennek. Az ágyéktáj viszketésének oka lehet lapostetű, ilyenkor irritációt is tapasztalhatunk, illetve a szeméremszőrzet gyökerénél apró, fehéres-sárgás részecskék láthatók, melyek a tetvek tojásai. A lapostetűt leggyakrabban nemi érintkezés során lehet elkapni, illetve fertőzött textíliák (ágynemű, törölköző) használatával. Kezelése mindenképpen orvosi kompetencia.

Van, amikor a viszketés a nemi herpesz egyik első tünete, égő érzéssel is párosul, illetve rövid időn belül a bőrön hólyagok jelennek meg, amelyekből kifakadásuk után fájdalmas sebek alakulhatnak ki. Ha arra gyanakszunk, hogy genitális herpeszünk van, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Ha az ágyéktáji viszketéssel együtt száraz, megvastagodott, foltokban megjelenő bőrduzzanatokat is látunk magunkon, akkor jó eséllyel a pszoriázis nevű autoimmun bőrbetegséggel van dolgunk. Ez általában azokra jellemző, akiknél a pszoriázis más testrészeken, leggyakrabban a térd és a könyök területén is megjelenik. A diagnózisát bőrgyógyász állíthatja fel, és kezelési módot is ő javasolhat. Viszketést okozhatnak továbbá genitális szemölcsök is, amelyek a HPV, vagyis a humán papillóma vírus tünetei. A szemölcsök tapintásra általában puhák és bőrszínűek, és szintén mindenképpen meg kell mutatni őket orvosnak, aki megfelelő kezelési módot javasolhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +0 °C

A pára és köd (az Alpokalján néhol csak lassú) feloszlását követően az ország nyugati felén fátyolfelhők szűrhetik a napsütést, míg keletebbre jellemzően derült, napos idő várható. A nyugati határvidéken ugyanakkor az éjszaka képződött köd csak lassan oszlik fel. Csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére -2 és +6 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra