Miért olyan előnyös a gyógyfürdőzés?

A balneoterápia a fürdőzéssel való gyógyítás tudományát jelenti. Magában foglalhatja a gyógyfürdőzést, a vízzel történő masszázst is, de előnyös hatásait elsősorban a vízben oldott ásványi anyagoknak köszönheti.

A vízzel való gyógyítást , illetve a fürdőzés egészségünkre gyakorolt kedvező hatásait már az ókorban is ismerték, a középkorban azonban visszaesett ennek a népszerűsége. Az 1800-as években azonban egyre több figyelmet fordítottak a vízzel való gyógyításra, egyre több termálforrást fedeztek fel, és nagy népszerűségnek örvendtek az ezek közélébe épített gyógyfürdők is.

A balneoterápia a gyógyfürdőzés, a gyógyvizekkel való kezelés tudományát jelenti. A balneoterápia szinte mindig termálforrásokhoz kötődik, és a kezelések között találhatjuk többek között (a tulajdonképpeni fürdőzésen kívül) az ivókúrákat, a vizes masszírozást vagy a vízben történő relaxációt is. A jód , az arzén és a bróm.

A magyar gyógyvizeket palackozott formában a patikában is megvehetjük. Melyik gyógyvíz, mire való? Kattintson!

Ezek az oldott anyagok képesek felszívódni a bőrön keresztül, és számos betegségre nagyon jó hatással vannak. A gyógyító hatást kiegészítheti a víz kellemes melegsége, illetve az, hogy a víz felhajtóerejének köszönhetően az ízületekre kisebb nyomás nehezedik. Ezért a gyógyfürdőzés igen jó hatással van a különböző mozgásszervi zavarokra. Javasolhatnak balneoterápiát például ízületi bántalmakban szenvedőknek, bőrbetegeknek, fibromyalgiával küzdőknek.

A balneoterápiát ritkábban szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, depressziósoknak, derékfájósoknak, álmatlanságban szenvedőknek is javasolhatják. A fürdőzést kiegészítheti ivókúra , melyet például emésztési zavarokra, nőgyógyászati problémákra, vesebetegségekre. Bizonyos gyógyvizek be is lélegezhetőek, például párásító készüléken keresztül, ezt asztmásoknak, krónikus légzőszervi betegségekben szenvedőknek szokták ajánlani.

Budapest egyik legkedveltebb gyógyfürdője, a Széchenyi

A balneoterápia hatásossága elsősorban a már említett oldott ásványi anyagokban keresendő. A fürdőzés során a magas ásványianyag-tartalmú víz csökkentheti a gyulladást, enyhíti a fájdalmakat, stimulálja az immunrendszert, és serkenti a szervezet saját öngyógyító folyamatait is. A meleg víznek önmagában is jó hatása van a testünkre, például növeli a vérben a béta-endorfin nevű vegyület arányát, mely egy természetes fájdalomcsillapító,. A vízbe merülés hatására a nyomás is megváltozik a testünkben, ez pedig csökkenti az ödémákat , a duzzanatokat.

A balneoterápiával szoros kapcsolatban áll az úgynevezett thalassoterápia, vagyis a tengervíz gyógyászati felhasználása. Állítólag már Kleopátra is lelkesedett a tengeri fürdőzésért, mások viszont úgy gondolják, hogy a tenger gyógyító hatására csak a 18. században figyeltek fel francia és brit tudósok. A tengervíz magnéziumban, káliumban, kalciumban, nátriumban, jódban gazdag, ezek képesek a bőrön keresztül felszívódni, és gyógyító hatásukat kifejteni.

Mielőtt fürdőterápián veszünk részt, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal, aki nemcsak azt mondhatja meg, hogy milyen vízben (vagyis melyik fürdőben) javasolt megkezdenünk a terápiát, de abban is segítségünkre lehet, hogy milyen egyéb kezelésekre, például masszázsra, súlyfürdőre vagy mozgásterápiára lehet szükségünk. A fürdőzésnél különösen körültekintőnek kell lennie a várandós, illetve szoptató kismamáknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: +0 °C

Hazánk döntő részén marad a borult, párás, főként északkeleten tartósan ködös idő. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt, illetve nagyobb eséllyel az északkeleti, keleti tájakon vegyes halmazállapotú csapadék is előfordulhat, az északkeleti harmadban havazhat is. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között várható. Késő este -1 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jó hír, hogy ezekben a napokban egy anticiklon határozza meg a Kárpát-medence időjárását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra