Nem elég a boldogsághoz a külső, a pénz és a hírnév?

Ha valakinek sok pénze van, jól néz ki és híres, azt gondolhatnánk róla, hogy automatikusan boldog is, azonban egy új tanulmány alaposan rácáfol erre.

A New York állambeli Rochester Egyetem kutatói Edward Deci pszichológiaprofesszor vezetésével 147 végzett főiskolást követtek nyomon és értékelték céljaikat és boldogságukat egy évvel a diploma után, majd 12 hónap elteltével. Kiderült, hogy akik vágya a pénz és a hírnév volt, kevésbé voltak boldogabbak, mint azok, akik olyan célokat jelöltek meg, mint a személyiségfejlődés, a hosszútávú kapcsolatok kiépítése vagy a közösségnek történő segítés, utóbbiaknál "jelentősen megnőtt az elégedettség, a jó közérzet és a boldogság".

Az eredmények alátámasztják Deci korábbi, Richard Ryannel felállított elméletét, miszerint a jó közérzet nagyrészt attól függ, teljesülnek-e szükségleteink az autonómia, a kompetencia és a kapcsolatok terén. Minél elkötelezettebb valaki a céljai iránt, annál valószínűbb, hogy sikerrel jár, azonban ez a kutatás kiderítette, hogy a célok elérése nem minden esetben jár együtt boldogsággal és jó közérzettel. Ehelyett azt találták, hogy az olyan materialista célok, mint például egy adott fizetés elérése hozzájárulhat a megbetegedéshez, míg a nem-anyagi javakat előnyben részesítőknek pozitívabb gondolataik voltak.

"Az amerikai álom céljainak elérésekor kevésbé elégedett az ember az autonómiájával és a hasznosságával, ez pedig betegségekhez vezethet" - mondta el Deci, aki azt tanácsolja a friss diplomásoknak, hogy tartsák egyensúlyban az anyagi javakra vonatkozó célokat a fontosabb emberi célokkal, olyanokkal, mint a tartalmas kapcsolatok, a személyiségfejlődés és a közösségi élet.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

A legjobb omega-3-források, ha nem szereted a halat – Íme a teljes lista
Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
datolya
Kevesen eszik ezt a gyümölcsöt, pedig csodát tesz a bélflórával – Mutatjuk, mikor a leghasznosabb
B6-vitamin
Ezzel a vitaminnal óvhatod meg a veséd egészségét az urológus szerint
Alzheimer-kór korai tünetei
Ez az Alzheimer-kór egyik első jele – Már jóval a feledékenység előtt jelentkezhet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +40 °C
Minimum: +19 °C

Többnyire napos idő várható képződő gomolyfelhőkkel, amelyekből legfeljebb kevés helyen alakulhat ki zápor, zivatar. A Dunántúlon északnyugatira fordul a szél, és késő délutántól egyre több helyen megélénkül. A zivatarokat azonban erős, viharos széllökések is kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 36 és 42 fok között várható. Késő estére 25 és 32 fok közé hűl le a levegő. Csütörtökön tetőzik a kánikula, várhatóan pénteken este éri majd csak el egy hidegfront az országot.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.
depresszió
Ez az online teszt elárulja a depresszió kockázatát – Pár perc kitölteni A klinikai depresszió egy betegség, amely szakszerű kezelést igényel. Alábbi tesztünk segít a kockázatfelmérésben.