Hány százalékkal keresnek kevesebbet ugyanazzal a munkával a nők?

Egy esélyegyenlőségi csoport szerint a nők attól a pillanattól kezdve hátrányos helyzetben vannak, hogy munkába állnak, és a helyzet akkor sem változik, ha feljebb kerülnek a vállalati ranglétrán.

A Nők Munkahelyi Esélyegyenlőségéért Ügynökség (EOWA) a Macquarie Egyetemen kiadott egy jelentést, melyben rámutat a nehézségekre, amikkel a nők találják szemben magukat munkájuk során. Drámaian alacsony az arányuk a felsőbb vezetők körében, Ausztráliában például csak minden 13. igazgató nő.

A vezető beosztásban dolgozó nők vagy támogatói szerepkört töltenek be, vagy sokkal kevesebb fizetésért végzik ugyanazt a munkát. "Sajnos, akárhonnan is nézzük az adatokat, a nők még mindig hátrányos helyzetben vannak, a képességeiket pedig nem használják ki" - mondta Mairi Steele, az EOWA igazgatója. "Egyre több nő végez egyetemet, de amint elhelyezkednek, megjelenik a nemek közti bérolló."

Kevesebb nő előtt állnak nyitva a vezetői állások. "A nőket még mindig hátrányos megkülönböztetés éri. Végeredményben vetnünk kell egy pillantást a vállalat szervezeti felépítésére" - mondta Steele.

A jelentést egy canberrai szimpóziumon tették közzé, Fizetés, Hatalom és Pozíció: A 2008-as EOWA ausztrál női vezetők cenzusa fölött címmel.

A női státusz szövetségi minisztere, Tanya Plibersek élt a lehetőséggel, és emlékeztette az ausztrálokat arra, milyen sokat tettek már le a nők az asztalra. Megjegyezte, hogy Ausztráliának női általános kormányzója van Quentin Bryce személyében, míg Julia Gillard a miniszterelnök-helyettesi posztot töltötte be. "Sok nőnek sikerült már magas pozícióba jutni, sokat keresni, jelentős befolyást szerezni, de még mindig nem mondhatjuk, hogy elnyerték az egyenlőséget" - mondta. "Amikor sok nő szakad ketté az állása és a családja között, nem tudnak olyan jól helytállni, ahogy szeretnének. Főleg, mikor csak 83 centet kapnak azért, amiért a férfiak 1 dollárt." Plibersek és Steele szerint csak egyéni szinten valósulhatnak meg az igazi változások.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máj
Meddig képes meggyógyítani magát a máj? – A szervezet legnagyobb túlélője
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő valószínű, de délelőttig időszakos szakadozások még előfordulhatnak a felhőzetben. Előbb az északi, északkeleti részeken, késő délelőttől pedig már másutt is megnövekszik a csapadék esélye. A főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében eleinte vegyes halmazállapotú csapadék is előfordulhat - havas eső, hó, reggelig néhol ónos eső, fagyott eső -, majd ezeken a tájakon is egyre inkább az eső válik jellemzővé. A délies szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 13 fok között alakul, de az Északi-középhegység térségében több fokkal hidegebb maradhat az idő. Késő estére 1 és 8 fok közé csökken a hőmérséklet. A borult, párás légkör sokaknál fáradtság-érzetet, levertséget okozhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!