Antibiotikumot szedett? Erre kell figyelnie!

A hosszú ideig tartó gyógyszerszedés, az antibiotikum-kúra, a krónikus stressz, az egészségtelen életmód, de néhány betegség is károsíthatja, roncsolhatja a bélflóránkat. Mit tehetünk azért, hogy a jótékony hatású baktériumok újra jól érezzék magukat?

A bélflóra nem más, mint a beleinkben tenyésző, jótékony és kártékony hatású mikroorganizmusok (elsősorban baktériumok és gombák) összessége. Amennyiben ez a bélflóra károsodik - vagy az egyensúlya felborul -, például antibiotikum-kúra, betegség, stressz vagy egyoldalú, egészségtelen táplálkozás miatt, gyomorfájdalom, emésztési zavarok, súlyosabb esetben komoly betegség lehet a következmény. A szervezet ellenálló képességének csökkenésekor fáradtság, emésztési zavarok, felszívódási problémák (ezen keresztül vitaminhiány), bőrproblémák vagy allergiás reakciók léphetnek fel. Emellett a betegségekre is fogékonyabbá válhatunk, amit ha antibiotikumokkal kezelnek, az addig is károsodott bélflóra állapota csak még tovább romlik.

l
A szervezet ellenálló képességének csökkenésekor fáradtság jelentkezik. Fotó: Getty Images

Önnek szüksége van probiotikumokra?

Kinek lehet szüksége probiotikumokra ? Tulajdonképpen mindenkinek, hiszen a kedvező hatású, jótékony baktériumok sem örökéletűek, egy idő után elpusztulnak, ez pedig a káros, patogén baktériumok túlszaporodásával járhat együtt. Természetesen, az egyoldalúan táplálkozók, a dohányosok, a legyengült immunrendszerűek, az antibiotikum-kúrán, sugár- vagy kemoterápián átesettek, vagy azok, akiknek gyakran van hasmenése, jobban igényelhetik a probiotikum-pótlást. A probiotikumoknak azonban prebiotikumokra is szüksége lehet, ezek az ételeink olyan nem emészthető alkotóelemei, melyek serkentik a probiotikumok szaporodását - tehát ezeket is biztosítanunk kell az egészséges és kiegyensúlyozott bélflóra érdekében.

Állítsuk helyre!

Rossz közérzetet okozhat a bélflóra károsodása .

Az egészséges bélflóra a legkönnyebben a probiotikumok visszapótlásával és a jótékony baktériumok szaporodásának serkentésével állítható helyre. Ehhez használhatunk élelmiszereket vagy probiotikum-készítményeket egyaránt. A probiotikumot is tartalmazó ételek elsősorban a fermentált, erjesztett vagy probiotikus kultúrát tartalmazó élelmiszerek. Ezek közé tartozik a joghurt, a kefir, az érett sajtok, a savanyú káposzta és például a miso is. Ha ezek mellett döntünk, érdemes rendszeresen beilleszteni őket az étrendünkbe, nem elfeledkezve arról, hogy a probiotikumok élőlények, azaz a szokásosnál jobban oda kell figyelni az élelmiszerek lejárati dátumára.

A kapszulás, tablettás kiszerelésű probiotikumok semmivel sem rosszabbak, mint az élelmiszerekben találhatóak. Ezek ugyan szárított baktériumok , de nem "halottak" - azaz, csak alvó fázisban vannak, ha megfelelő környezetbe (a beleinkbe) kerülnek, akkor újra felélednek és szaporodni kezdenek. Az étrend-kiegészítők használata kényelmesebb és gyorsabb lehet, különösen akkor praktikus, ha valaki nemcsak fenntartani szeretné a bélflórája megfelelő állapotát, hanem jelentős mennyiségű baktériumot kíván pótolni (például egy hosszas antibiotikum-kúra után).

Mint bármilyen más étrend-kiegészítőnél , a probiotikumoknál is ajánlott némi kísérletezés. Minden embernek másmilyen ugyanis a bélflórája, illetve egy-egy adott élethelyzetben különböző baktériumokra lehet szüksége az egyensúlyhoz. Ezért a szakemberek javasolják, hogy többféle készítményt is próbáljunk ki vagy kombináljuk a friss élelmiszereket és a probiotikus készítményeket. A probiotikumokat gyakorlatilag lehetetlen túladagolni, ezért nem kell félnünk attól, hogy túl sokat eszünk meg belőlük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

Az éjszaka képződött alacsonyszintű rétegfelhőzet és köd napközben nagyrészt megszűnik, javulnak a látási viszonyok, és túlnyomóan derült, napos idő várható. Ugyanakkor a nyugati, délnyugati tájakon tartósabban megmaradhat a párás, ködös idő. A ködös tájakon szitálás előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad, csak Sopron térségében élénkülhet meg olykor a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös részeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet Késő este -2, +8 fok valószínű. Esténként az ország több részén is megemelkedhet a levegő szennyező anyag-koncentrációja.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra