Bekapcsolta már a fűtést? Mutatjuk, mire figyeljen

A fűtés csökkentheti a lakás páratartalmát, és ez betegségekhez vezethet. De milyen a megfelelő páratartalom?

A fűtési szezonban csökken a lakás levegőjének páratartalma, ez elsősorban a központi fűtéses lakásoknál fordulhat elő. Minél nagyobb a kinti és a benti levegő közötti hőmérséklet-különbség, annál szárazabb lehet a levegő a szobában. Megkérdeztük Dr. Kaszó Beáta, allergológust, gyermek-tüdőgyógyászt, hogy milyen a megfelelő páratartalom a lakásban, és hogyan érhetjük azt el.

fűtés, fűtésszezon, levegő, páratartalom
A fűtés csökkentheti a lakás páratartalmát, és ez betegségekhez vezethet. Fotó: Getty Images

Ősszel és télen különösen fontos figyelni rá

A páratartalom a hűvösebb hónapokban akár 20 százalékra is visszaeshet, ami a bőr, a szem, a nyálkahártyák kiszáradásához vezethet. Egészséges emberben a nedves, csillószőrrel fedett légúti nyálkahártyán megtapadó kórokozókat az állandó ritmusos mozgású csillószőrök eltávolítják a szervezetből. Ezt a védelmi funkciót a száraz levegő hátrányosan befolyásolhatja, könnyebben kialakulnak a légúti fertőzések, száraz köhögés, orrvérzés jelentkezhet.

Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti, de igazán kellemesen 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember. Emellett természetesen a helyiség hőmérsékletet is figyelni kell (a legjobb a 20-22 fok), hisz ez a kettő együtt befolyásolja a közérzetet. Otthonra célszerű beszerezni egy egyszerű műszert, a higrométert, mely méri a helyiség aktuális páratartalmát. Ha a páratartalom 40 százalék alatti, akkor a levegő nedvességtartalmának pótlására, azaz párásításra van szükség.

Környezetünk számos módon fejthet ki hatást közérzetünkre és egészségünkre. A páratartalom esetében is létezik ideális mérték, amely mellett a leginkább jól tudjuk érezni magunkat a bőrünkben.

Így kerüljük el, hogy megbetegedjünk

Az egészségügyi problémák elkerülésére a hidegpárásítók a legalkalmasabbak. Olyan készüléket kell választani, mely a folyadékot apró cseppekké bontja, s páraszerű formában juttatja a szoba levegőjébe. Ugyanakkor a párásítást sem szabad túlzásba vinni. A 60-70 százalék fölötti páratartalom kedvez a penészgombák és háziporatkák szaporodásának, mely fokozza az allergia kialakulásának valószínűségét. Ilyen esetekben páramentesítővel kell csökkenteni a levegő nedvességtartalmát.

A kinti hideg és a benti fűtés miatt a lakásban megnő a páratartalom, a levegő nyirkos lesz, ez pedig nagyszerű körülményeket teremt a penésznek. A penésznek olyan melléktermékei lehetnek, melyek erőteljesen allergizálhatnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is, még akkor is, ha egyébként nem vagyunk allergiásak. A penészérzékenység hasonló tünetekkel járhat, mint bármilyen más allergia. Ezek közé tartozik az orrfolyás és orrdugulás, az orr- és torokviszketés, tüsszögés, fokozott könnyezés. De hogyan védekezhetünk a penész ellen?

  • Használjunk páramentesítőt, tartsuk a páratartalmat 60 százalék alatt.
  • Szellőztessünk gyakran, használjunk légtisztító készüléket.
  • Ellenőrizzük rendszeresen az eldugott helyeket, hogy még időben észlelhessük az esetleges penészedés megjelenését.
  • Kezeljük rendszeresen penészgomba-mentesítővel a zuhanytálcát, fürdőkádat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Mi szükséges a Babaváró hitel igényléséhez?
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég, emellett az éjszaka kialakult köd, pára is fokozatosan megszűnik. Sokfelé várható eső, zápor, ami északnyugat felől egyre nagyobb területen - nagyjából a Pécs-Miskolc vonalig - havas esőbe, havazásba vált. Északnyugaton a friss hóréteg síkvidéken meghaladhatja az 5, a magasabban fekvő területeken akár az 5-10 centimétert is. Átmeneti időre néhol ónos eső előfordulhat, sőt helyenként zivatar is kialakulhat. Késő délutántól nyugat felől csökken a csapadékhajlam. Eleinte északnyugaton az északnyugati, délkeleten a déli szelet erős lökések kísérhetik. Napközben az északnyugatira, nyugatira forduló légmozgás többfelé erős, az Észak-Dunántúlon időnként viharos lesz, és ott a magasabban fekvő helyeken hófúvás is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 18 fok között valószínű, északnyugatról délkelet felé haladva mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére -3 és +8 fok közé hűl le a levegő, a keleti határvidéken lesz a melegebb. A meteorológusok szerint napközben ismét kettős fronthatás lesz a domináns, melynek hátterében egy mediterrán ciklon áll.