A bidé vagy a vécépapír jobb a környezetnek?

Mindkettő mellett és ellen is vannak érvek, így érdemes több szempontból is megvizsgálni a kérdést.

Nem könnyű eldönteni, vajon a bidé vagy a vécépapír használata ártalmasabb-e kevésbé a környezetre, előbbi ugyanis sok vizet "használ el", míg utóbbi gyártásához rengeteg fa szükséges. Az Index cikkéből azonban kiderül, hogy a bidé az, amely jobban óvja Földünket.

Tudta? A bidé szó a francia nyelvre vezethető vissza, a francia királyi családok használták eredetileg, a pónikra. A különös szóhasználat a bidék kezdeti formája miatt alakult ki: ezek még egy emelvényen voltak, használóik pedig úgy ültek rajtuk szétterpesztett lábakkal, mintha egy lóra szálltak volna fel.

Sok papír, sok víz

Egyes számítások szerint az amerikaiak évi 36,5 milliárd tekercs vécépapírt használnak el, ami kivágott fában mérve 15 milliót jelent. Ehhez az óriási mennyiséghez ráadásul 1,8 billiárd liter vízre, 230 millió kilogramm klórra, illetve évi 17,3 terawattos teljesítményre van szükség, de persze növeli a kreditet a csomagolás, szállítás is.

Némileg árnyalja a képet, hogy a vécépapírt általában nem szűz fák kivágásából állítják elő, hanem faipari maradékokból, vagy kifejezetten erre a célra ültetett fákból fedezik. És akkor még nem beszéltünk az újrahasznosított papírokból gyártott vécépapírról, amely szintén kíméletesebb a környezettel.

A vécépapír nem olyan kíméletes a környezettel, mint hisszük
A vécépapír nem olyan kíméletes a környezettel, mint hisszük. Forrás: 123rf.com

Csak fél liter

A bidé mellett ugyanakkor van egy nagyon erős érv, mégpedig az, hogy egy átlagos használattal mindössze fél liter vizet fogyasztunk el, legalábbis ezt az adatot közölte a Biolife Technologies nevű bidégyártó. A fél liter víz nem tűnik soknak, főleg ahhoz a 15 literhez képest, ami egy átlagos vécé egyetlen öblítéséhez kell. És noha a bidéhasználathoz is szükségünk van papírra, ez jóval kisebb mennyiség. Sőt, manapság már vannak olyan bidék, amelyekhez papír sem szükséges, mert például - bármily meglepő - forró levegővel abszolválják a feladatot.

Összefoglalva: bár a bidé elsősorban a vízhasználat csökkentése miatt környezetbarátabb a vécépapírral szemben, több olyan előnye is van Földünk megóvása szempontjából, amelyről eddig nem sokan tudhattak, és amit érdemes figyelembe venni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra