A jövő héten visszatérnek az éjszakai fagyok

A hét végéig még további kiadós eső várható, így folytatódik a talaj feltöltődése, de a jövő héten szárazabb, sarkvidéki légtömeg érkezik és visszatérnek az éjszakai fagyok, ami kárt okozhat a többfelé már virágzásnak indult csonthéjasokban - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

Az elemzés szerint a hét első három napján az ország délkeleti részén, csaknem felén többnyire 5-20 milliméter eső esett, északnyugaton azonban szinte semmi, csütörtökön pedig további 3-10, északkeleten 10-25 milliméter eső esett. A talaj felső 50 centiméteres rétege csaknem országszerte kedvező nedvességtartalmú, északnyugaton maradtak még mindig szárazabb részek. A legtöbb esőre ugyanakkor az Alföldön van szükség, arrafelé a mélyebb talajrétegek még nem töltődtek föl.

Az elmúlt hét második felében igen erős volt a napi hőingás, a maximumok jellemzően 20 Celsius-fok közelében alakultak, míg éjszakánként gyenge fagyok alakultak ki. A héten már megszűntek a fagyok, de a maximumok csak a tartósan borult és esős részeken estek vissza, az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet napi átlaga jelenleg már 10 fok közelében alakul. Az őszi vetések tavaszi fejlődése az elmúlt egy hét igen enyhe időjárásának következtében már megindult. A meleg után az eső is megérkezett és megérkezik az egész országban, mindez kedvező körülményeket teremt a fejlődéshez.

A repce jó állapotban vészelte át a telet, de az őszi kalászosoknál már nem ilyen egységes a kép, mert az őszi száraz időszakban vetett táblák közül sok lemaradt a fejlődésben, amit most kell behozniuk. A következő napokban többfelé kialakuló átmeneti vízborítást, a belvízfoltokat jó eséllyel ki fogják bírni az állományok. A korai csonthéjas gyümölcsfák nedvkeringése is megindult, a déli területeken már a virágzás is elkezdődött, míg északkeleten még csak megduzzadt rügyek vannak. A kajszi a rügypattanás fejlődési fázisában mínusz 4 Celsius foknál, a virágzás fázisában mínusz 2, mínusz 3 Celsius-foknál erősebb fagy estén már károsodik, így a jövő hétre várható, többnyire mínusz 2, mínusz 4 fok közötti fagyok a károkozás határán lesznek - írták.

Az előrejelzés szerint a héten még nagy területen eshet újabb 20-30 millimétert is meghaladó csapadék, azaz folytatódik a talaj feltöltődése, sőt elsősorban az északi, északkeleti területeken átmeneti belvízfoltok is kialakulhatnak. A jövő hét elején száraz és hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg érkezik, így jelentősen csökken a hőmérséklet, a sok napsütés ellenére is csak 10 Celsius-fok körül valószínű a csúcsérték. Éjszakánként visszatérnek a fagyok, de mínusz 5 fok körüli minimumok inkább csak a fagyzugos, szélvédett területeken lehetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +10 °C
Minimum: +3 °C

Döntően erősen felhős vagy borult időre számíthatunk. Eső, záporeső elszórtan fordulhat elő. Az északias szelet az északkeleti megyékben kísérhetik élénk, olykor erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 14 fok között alakul. Fronthatásokra ugyanakkor nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra