Veszélyes tudatlanság: nem ismerjük a limfómát

Noha a limfóma korántsem ritka betegség, rengeteg tévhit kering vele kapcsolatban. Egy 5000 fős kutatás eredménye például rámutat arra, hogy az emberek többsége valójában nem is tudja, miféle problémáról szó, ami az esetleges érintettség felismerését ugyanúgy nehezíti, mint ahogy a sikeres kezelést.

Rengeteg a tévhit a limfómáról

Megdöbbentő, de egy limfómával foglalkozó kérdőívet kitöltő európai válaszadók közel harmada azt sem tudja, hogy a limfóma rosszindulatú betegség, pedig a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei jelentik az ötödik leggyakoribb halálokot a rákbetegségek között. Ezeknek alapvetően három típusát különböztetjük meg: a leukémiát , a mielómát és a limfómát .

Sok tévhit kering a limfómáról, A limfóma világnapja okosgyógyszer limfóma non-Hodgkin limfóma leukémia mielóma
Sok tévhit kering a limfómáról

Non Hodgkin limfóma: lényeg az egyénre szabás Korábban a non-Hodgkin limfómát elsősorban kemoterápiával kezelték. Mára ezt gyakran monoklonális antitest terápiával egészítik ki, mely esetenként önmagában is alkalmazható. A nagy dózisú kemoterápia egy további kezelési lehetőség, és egyes betegeknél hatásos is lehet. Azonban ez elpusztítja a csontvelőt, amely őssejt transzplantációval állítható csak helyre. A sugárterápia akkor lehet sikeres, ha a betegség a szervezet néhány pontjára...

A többség a betegség jellegével sincs tisztában: a válaszadók 70 százaléka nem tudta, hogy a probléma a vérsejteket és a csontvelőt érinti. Azt pedig végképp nem, hogy a kór konkrétan a fehérvérsejtek rosszindulatú betegsége. A válaszadók 30 százaléka olyannyira tévúton járt, hogy azt gondolta, a limfóma a hormonrendszer rákbetegsége. Ráadásul míg a non-Hodgkin limfóma (NHL) a kórkép leggyakoribb típusa, a betegségnek több mint 60 fajtája van, de öt betegből négy ezzel küzd - a válaszadóknak kevesebb, mint egynegyede ismerte csak ezt a kifejezést.

Számszaki tévedések a limfóma kapcsán

Az emberek a kórkép gyakoriságával sem voltak tisztában: 85 százalékuk úgy gondolta, hogy egy a százhoz annak az esélye, hogy élete során érintett legyen, a valós adat viszont egy az ötvenhez. Ennyi ugyanis a valószínűsége annak, hogy valaki élete során non-Hodgkin limfómás legyen. Utóbbi egyben azt is jelenti, hogy sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy valakit ezzel a betegséggel diagnosztizáljanak, mint mondjuk bőrrákkal, hasnyálmirigy-, vese- vagy agydaganattal. Ennek ellenére a válaszadók 55 százaléka azt hitte, hogy ezen betegségek kialakulásának rizikója a magasabb.

Ugyancsak téves elképzelések keringnek arról, hogy kik a leggyakrabban érintettek: a válaszadók 9 százaléka például azt hiszi, hogy a betegség leginkább csecsemőknél, gyerekeknél és serdülőknél fordul elő, miközben az NHL bármilyen korosztályt érinthet. Előfordulása 65 és 74 éves kor közötti férfiaknál a leggyakoribb. Az emberek a limfóma kockázati tényezőivel sincsenek tisztában: 50 százalékuk nem tudta megnevezni a valós rizikótényezőket. Pedig elég sok ilyen szóba jöhet: számít az életkor és a nem, a legyengült immunrendszer, esetleges vírusfertőzés, sugárfertőzés vagy vegyi ártalom.

Ismeretlen limfómatünetek

A betegségre figyelmeztető jeleket szintén nem ismerték a megkérdezettek: több mint 50 százalékuk nem tudta, hogy arra a nyaki, hónalji és ágyéki területek izzadása, a fáradtság, az ok nélküli fogyás, a láz, az erős viszketés az éjszakai izzadás hívhatja fel a figyelmet a kórra. A válaszadók a limfóma gyógyíthatóságával sem voltak tisztában: nagyjából harmaduk úgy vélte, hogy az NHL gyógyítható, ami a betegség bizonyos típusaira valóban igaz, de egyes fajtái sajnos még ma sem gyógyíthatók. Mindebből az is következik, hogy a limfómák területén még további kutatásokra van szükség, hogy azzal bővülhessenek a betegek kezelési lehetőségei. Szükséges továbbá, hogy a lakosság széles rétegei alapvető információkkal rendelkezzenek ezen rosszindulatú betegség tüneteiről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: -2 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, reggel a keleti országrészben lehetnek még vékonyabb felhőtakaróval borított részek, majd délután északnyugat felől kezdhet el szakadozni, átmenetileg csökkenni a felhőzet. Többfelé várható csapadék, délen egyre inkább eső, a reggeli órákban esetleg átmeneti ónos eső is, míg északabbra havazás valószínű. Síkvidéken inkább csak vékony, néhány cm-es olvadozó hótakaró alakulhat ki. A délies szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad, csupán északnyugaton lehetnek kezdetben élénk, erős lökések. Késő estétől egyre nagyobb területen nyugati irányba fordul a szél és helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +4 fok között alakul, fagypont alatti csúcsértékekre az Északi-középhegység térségében lehet számítani. Szombaton várható a következő front.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra