Ezek a nyirokrák tünetei
Amit a limfómáról tudni érdemesKorai stádiumban eredményesen kezelhető, ennek ellenére sokan későn kerülnek szakorvoshoz, amikor már előrehaladott limfómát diagnosztizálnak náluk. Ismerjük fel időben a nyirokrendszer rosszindulatú daganatát!
- "megmagyarázhatatlan" láz
- köhögés
- nehézlégzés
- erős éjszakai izzadás
- akaratlan és jelentős fogyás
- makacs bőrviszketés

A limfóma a nyirokrendszer daganata
A limfóma fajtái
A limfómának szövettanilag és klinikai viselkedés alapján számos típusa különíthető el. A Hodgkin-limfóma, amely nevét egy hasonló nevű orvosról, első leírójáról, Sir Thomas Hodgkinról kapta, az egyik legsikeresebben kezelhető daganatos betegség, hiszen a betegek 75-80 százaléka az elsődleges kezeléssel meggyógyítható. Előfordulása stabil, növekedést nem mutat, szemben a non-Hodgkin-limfómák növekvő gyakoriságával.Jó tudni!
A limfómában található kóros sejtek fajtája szerint szövettanilag a főleg ún. B-sejtes vagy T-sejtes limfómákat különítünk el. A legtöbb non-Hodgkin limfómás betegnek kóros B-sejtjei vannak, azaz B-sejtes limfómája van. Ha a beteg nyirokcsomók szövettani vizsgálata azt mutatja, hogy azok megőrizték normális szerkezetüket, akkor a daganat follikuláris, ellenkező esetben pedig diffúz. A kóros sejtek felszínén található jelek további segítséget jelentenek a limfóma típusának meghatározásához, illetve a legjobb kezelés kiválasztásához.
Az agresszív non-Hodgkin limfóma az előbbi, lassú növekedésű elváltozással szemben gyakrabban okoz tüneteket, gyors lefolyású, és rendszerint azonnal kezelni kell. A kezelésre jól reagál, sőt ezekben az esetekben nagyobb valószínűséggel következik be a teljes gyógyulás is.
A limfóma kezelése
Nincs két egyforma non-Hodgkin limfómás. Még az azonos típusú vagy stádiumú betegségben szenvedők sem ugyanazt a kezelést kapják, és a prognózisuk sem egyforma. Ha az indolens non-Hodgkin limfóma diagnózisa idején nincsenek tünetek, az érintettek rendszerint nem igényelnek azonnali kezelést, számukra a "várakozz és figyelj" taktika ajánlott. A néhány nyirokcsomóra lokalizálódó formában a terület besugárzása jelenti a kezelést. A leggyakoribb a kemoterápia, amit gyakran immunterápiával kombinálnak, illetve alkalmazzák még önmagában a monoklonális antitestkezelést, a nagydózisú kemoterápiát, melyet csontvelő-transzplantáció követ.Bár azt nem lehet megjósolni, hogy az egyes érintettek hogyan fognak reagálni a kezelésre, az indolens non-Hodgkin limfóma késői stádiumában lévők 75 százaléka tünetmentessé válik. A betegségnek ebben a formájában azonban a kezelés ellenére is jellemző a daganat kiújulása.
Az agresszív non-Hodgkin limfómát általában kemoterápiával kezelik, immunterápiával kombinálva, a lokalizált betegség kezelésére pedig sugárterápiát alkalmaznak. Annak ellenére, hogy az agresszív non-Hodgkin limfóma gyorsan nő, a gyógyulás esélye aránylag magas.