Sok város tömegközlekedése átalakul egy napra, mikor futók százezrei a hónapokig tartó edzés eredményét viszik ki az utcára – állapítja meg az Euronews cikke. Akár egyéni csúcsot keresnek, akár egy új érmet, amelyet a szoba falára akaszthatnak, vagy csak azért, hogy elmondhassák: ők is ott voltak.
Sokan évekig vágyódnak az élményre, miután látják, hogy ismerőseik egymás után posztolják a közösségi oldalakon a diadalittas befutást, vagy a nyakba akasztott érmeket. De pontosan mit tesz ez a fizikai kihívás az elmével és a testtel?
Valóban alacsonyabb leszel
Számos tanulmány azt sugallja, hogy akár fél centimétert is összemehetünk a maraton során. Úgy gondolják, hogy ez számos tényezőnek köszönhető, a többi között az izomfeszültségnek és a gerincporckorongok közötti folyadékvesztésnek.
Ne becsüld alá a kiszáradást!
Ha közvetlenül egy maraton után ugrassz a mérlegre, akkor valószínű, hogy könnyebb leszel, miután az előző órákban akár 5 liter vizet is kiizzadhattál! A szervezett maratonokon szakaszos vízvételi helyeket biztosítanak – nem véletlenül. A hidratálás nemcsak a futás közbeni hányinger és ájulás kockázatát minimalizálja, hanem hosszabb távon is segítheti az izmok regenerálódását.
Rengeteg kalóriát égetsz el
Egy maraton lefutása során akár 3500 kalóriát is elégethetsz életkorodtól és edzettségi szintedtől függően. Futás közben a szervezet két fő energiaforrást használ: zsírokat és szénhidrátokat. Az utóbbiak gyorsan ható energiaforrások, amelyek lebontása nem tart túl sokáig a szervezeted számára. Ezért is népszerűek az olyan tápanyagforrások, mint az energiagélek, amelyek a verseny közepén feltöltik a futás közben kimerült raktáraidat.
Ne lepődj meg, ha utána nincs kedved enni
Emlékszel a 25. kilométerre, amikor a következő 17 kilométeren csak az a gondolat hajtott át, hogy mennyi ételt fogsz tudni enni, ha ennek vége? Ne lepődj meg, ha a következő néhány órában az utolsó dolog, amihez kedved van, az az evés. Ilyenkor ugyanis hatalmas mértékben megnő a véráramlás a szív és a lábak felé – és amíg szervezetünk erre koncentrál, addig a kevésbé lényeges funkciókat leállítja, például elnyomja a hormonokat, köztük az éhséghormont is.
És az alvás?
Valószínűleg most élted át életed egyik fizikailag legkimerítőbb élményét – akkor miért nem tudsz aludni? Ennek több oka is van. Az egyik: gondolj csak vissza az adrenalinlöketre, amikor átlépted a célvonalat. Lényegében egy óriási csúcsot teljesítettél, megemelkedett pulzusszámmal, endorfinszinttel a harchoz. Óriási stressznek tetted ki a testedet. Az első válaszadó a kortizol: a „harcolj vagy menekülj” hormon sokáig nem hagy nyugodni, ebben biztos lehetsz.
A "Marathon Blues" létezik
Előfordulhat, hogy a következő napokban meglehetősen rosszkedvűnek érzed magad. Ez egy teljesen normális reakció, mivel a tested azon dolgozik, hogy a maraton előtti állapotba állítsa magát. Ez lényegében egy mélypont a csúcs után. Az életed elmúlt néhány hónapja a heti edzések és tested felkészítése körül forgott. Szóval ilyenkor egy hirtelen megállás a céltalanság érzését eredményezheti egy rövid ideig.