Izomhúzódás: mi a teendő?
Ha sportolás közben történt a bajAz izomhúzódás tulajdonképpen az izmok túlerőltetéséből, túlnyújtásából származó sérülés, ami nagyon gyakran sportolás közben jelentkezik. Ennek ellenére azoknak is érdemes tisztában lenni az izomhúzódás tüneteivel és kezelésével, akik kevesebbet mozognak, mert egy-egy rossz mozdulatot bárki elkövethet.
Évtizedekig rosszul kezeltük az izomsérüléseket
Javul az idő, egyre többet megyünk a szabadba, a természetbe, kirándulni, sportolni. Ami a szervezet számára nagyszerű, ám megnő a sérülésveszély, megszaporodnak a rándulásos, húzódásos, ficamos esetek. Lehet azonban, hogy az eddig elfogadott módszerek helyett egészen másféle kezelésekre van szükség a gyors gyógyulás érdekében. Kattintson!
Az izomhúzódás és az általános izomláz között a legnagyobb különbség, hogy az előbbi csak egy izmot vagy izomcsoportot érint, az utóbbi viszont (majdnem) az egész testünkre kihat.

Elsősorban sportolás közben következhet be izomhúzódás
Az izomhúzódás kezelésénél évtizedekig az úgynevezett RICE-módszert követték, ez a betűszó a rest, ice, compression és elevation szavakból áll össze. Vagyis a sérült testrészt helyezzük nyugalomba, pihentessük, tegyünk rá jeges borogatást, esetleg kötést, és emeljük meg. Az új kutatások szerint azonban ez a kezelési mód téves, az eredmények alapján új rövidítés született, az MCE (Move, Compression, Elevation - Mozgás, Kompresszió, Megemelés). Mostantól inkább ezt érdemes követni. A meghúzódott izmot erőltetni azonban tilos, hiszen ezzel csak tovább fokozzuk a fájdalmakat, és további sérüléseket is kockáztatunk.
A legtöbb esetben az izomhúzódás magától, néhány napon belül meggyógyul. Ugyanakkor, ha nem érzékelünk változásokat, vagy a fájdalom fokozódik, esetleg gyulladásos tüneteket veszünk észre magunkon, akkor forduljunk orvoshoz.
Az izomhúzódás elkerüléséhez, megelőzéséhez a legjobb módszer az alapos bemelegítés, illetve a saját határaink ismerete. Ha új mozgásformába fogunk, legyünk óvatosak és fokozatosak, és azonnal hagyjunk abba egy tevékenységet, ha fájdalmat, kellemetlenséget tapasztalunk.
Értékelje a cikket!