Ilyen problémákat okozhat a cikluszavar

Nincs olyan nő, akinek egész életében egyformán alakulna a menstruációs ciklusa, ezért sokan nem tekintik nagy gondnak, ha a vérzésük eltér az átlagostól akár gyakoriságában, akár tartamában, illetve kísérő tüneteiben. Pedig a cikluszavar számos fronton komolyan befolyásolja testünk működését és az életminőségünket is, így érdemes foglalkoznunk vele.

A tankönyvi példa szerint a termékeny korú nők menstruációs ciklusa 28 naponta ismétlődik, a körforgásos folyamatot pedig a nemi hormonok összjátéka irányítja. A nők többségének azonban nem ennyire pontos a ciklusa, de kisebb kilengéstől még nem kell megijedni, mert 21-35 nap között is normálisnak tekinthető a ciklus hossza. 

Mi történik pontosan a ciklus során? Először is sokan abban a tévhitben élnek, hogy a havivérzés elmúltával kell elkezdeni számolni, pedig a ciklus első napját mindig a menstruációs vérzés kezdete jelöli. 4-7 nap alatt leválik a megvastagodott méhnyálkahártya, és az távozik a vérzéssel. Ez idő alatt a ciklus első napjával megkezdődik az úgynevezett follikuláris fázis, amelynek során tüszők növekednek a petefészekben. A ciklus közepén, a 12-15. napon történik a tüszőrepedés, ami azt jelenti, hogy a domináns tüszőből kiszabadul az érett petesejt. (Általában csak egy, de olykor lehet több is.) Ha a petesejt 24 órán belül nem termékenyül meg, akkor egészséges esetben magától felszívódik. Attól függetlenül, hogy ez bekövetkezik-e vagy sem, a ciklus második felében a női test felkészül az esetlegesen megtermékenyült petesejt befogadására azzal, hogy megvastagszik a méhnyálkahártya. Ezt nevezzük luteális fázisnak, amely a follikuláris fázishoz hasonlóan szintén két hétig tart. Ha a megtermékenyítés vagy beágyazódás elmaradt, akkor pedig kezdődik elölről a kör a menstruációs vérzéssel.

Cikluszavarról azonban nemcsak akkor beszélünk, ha valakinek 21 napnál gyakrabban vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik a menstruációs vérzése. Az is probléma, ha a vérzés csupán 1-3 napig tart és kis mennyiségű, vagy éppen ellenkezőleg: 1 hétnél tovább elhúzódik és nagyobb vérveszteséggel jár, esetleg a ciklus közepén is jelentkezik. Szintén kórosnak kell tekinteni, ha a korábban rendszeres menzesz 3 hónapnál tovább kimarad (de az illető nem várandós és nem klimaxol), ha egy serdülő lánynak 16 éves koráig még egyáltalán nem jött meg a vérzése, valamint, ha a menstruáció túl erős fájdalommal, gyengeséggel jár.

alhasi fájdalom, fiatal nő, mesntruáció, menzesz, ágy
Cikluszavar többféle formában is jelentkezhet a nők életében. Fotó: Getty Images

A cikluszavar hatása a mindennapokra

Bárkivel megeshet, hogy egyszer-egyszer akkor kezdődik a vérzése, amikor a legkevésbé számít rá. De ha valakinek rendszertelen a ciklusa, és emiatt sosem tudja, mikor következnek „a piros betűs napok”, az nagyon meg tudja nehezíteni az életét. Sok cikluszavarral küzdő nő számol be arról, hogy a „balesetektől” való félelme miatt nem mer strandra, uszodába járni, de a munkahelyén, az iskolában és hétköznapi tevékenységei során is folyton aggódik. Az is hasonlóan kellemetlen, ha az utolsó pillanatban mondunk le egy programot a váratlanul jelentkező menzesz miatt, legyen az egy randevú vagy például szaunaest. Ez pedig hosszú távon negatív hatással van az életminőségünkre, társas kapcsolatainkra.

Ha a cikluszavar erős fájdalomban és/vagy nagy mennyiségű vérvesztésben nyilvánul meg, az még komolyabban ronthatja az életminőséget. Vannak, akik fájdalomcsillapítók mellett sem képesek kimozdulni otthonról a ciklus első napjain, mások pedig azért nem mennek ilyenkor munkába, mert nem tudják megoldani, hogy a túlzott vérmennyiséghez igazodó gyakorisággal cseréljenek tampont, intimbetétet. Ezek pedig akár a munkahely elvesztéséhez is vezethetnek.

Mindezek miatt a cikluszavar gyakran jár együtt pszichés problémákkal, szorongással, akár depresszióval, amelyek persze csak tovább rontanak a helyzeten.

Akár meddőséget is okozhat

A cikluszavar másik, nem elhanyagolható következménye, hogy nehezítheti a teherbeesést, ami a párkapcsolatot nagyon meg tudja terhelni. Mivel a női ciklus funkciója tulajdonképpen az emberi reprodukció biztosítása, ha zavar támad benne, az szinte minden esetben akadályozza, nem ritkán pedig teljesen el is lehetetleníti a fogantatást, illetve korai vetéléshez is vezethet.

A cikluszavart ugyanis igen gyakran a prolaktin emelkedett szintje okozza. Ez a hormon kis mennyiségben mindig jelen van a szervezetünkben, terhesség és szoptatás idején pedig fokozódik a termelődése, mert fontos szerepe van a korai terhesség megtartásában, valamint szülés után a tejelválasztás megindításában és fenntartásában. Emiatt nevezik anyasági hormonnak is, ugyanakkor, ha terhesség és szoptatás nélkül is magas a szintje a testünkben (ha a vérplazmából kimutatható értéke 25 mikrogramm/liter felett van), akkor furcsamód éppen a gyermekáldás, vagyis az anyává válás elé gördít akadályt.

Ne szégyelljük a problémát!

A fentiekből látható, hogy ciklusunkat mindig érdemes nyomon követni. Jegyezzük fel (akár füzetbe, akár erre kifejlesztett mobilapplikációba) a menstruáció kezdőnapját és hosszát, a vérzés és a fájdalom erősségét, esetleg a kísérő tüneteket. Ennek segítségével hamar felismerhetjük, ha a normálistól eltér a ciklusunk. Ha pedig ilyet tapasztalunk, akkor első lépésként mindig a cikluszavart kiváltó okot kell felderíteni. Célszerű először nőgyógyászhoz, endokrinológushoz ellátogatni, hogy a hormonszinteket ellenőriztessük. A vérvétel mellett szükség lehet egyéb vizsgálatokra is, mert a cikluszavart okozhatják például a méhtestet érintő fertőzések, betegségek, daganatok, véralvadási zavarok, pajzsmirigy-alulműködés egyaránt. Életmódbeli tényezők (stressz, túlzásba vitt diéta, megerőltető sport, étkezési zavarok) is állhatnak a háttérben.

Ha beazonosítottuk, mi okozza a cikluszavart, akkor értelemszerűen azt a problémát kell orvosolni szakorvosunk javaslatait követve. A probléma eredetétől és súlyosságától függően szükség lehet orvosi beavatkozásra, hormonális gyógyszerkezelésre. Az egyes tüneteket kezelhetjük szintetikus készítményekkel (gyulladáscsökkentőkkel, görcsoldókkal) is, bár azok nem mindenkinek jelentenek megoldást. Mindemellett sokat segíthet, ha változtatunk az életmódunkon, nagyobb hangsúlyt fektetünk a lelki harmóniára, jógázunk, meditálunk, illetve ciklussal összefüggő problémáknál javallott az Aviva-torna is. A női periódus rendezéséhez pedig a természettől is kaphatunk támogatást. A barátcserje például nemcsak kertünk dísze lehet csodás virágaival, hanem termése is igen értékes a nők számára. Már az ókorban felismerték, hogy a termésében lévő hatóanyagok képesek enyhíteni a női ciklussal járó panaszokat, zavarokat, ezt a jótékony hatást pedig azóta számos klinikai vizsgálat is igazolta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra